A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

  • Wolontariat w Muzeum Powstania Warszawskiego to współpraca przy prowadzeniu najnowocześniejszej placówki Muzealnej w Polsce. Wolontariusz może zdobyć u nas doświadczenie i umiejętności, które przydadzą mu się w dalszej karierze. Zapraszamy do współpracy każdego, kto interesuje się Powstaniem Warszawskim i chce pogłębić swoją wiedzę nie tylko na temat historii, ale też nowoczesnych sposobów jej popularyzacji. Wolontariusze w Muzeum mogą łączyć swoje zainteresowanie historią z inną pasją poprzez pracę w poszczególnych działach Muzeum.

 

Pobierz ankietę kandydata na wolontariusza:    plik pdf. >   plik doc.>

Pobierz zgodę rodziców lub opiekunów:   plik pdf. >   plik doc. >

 

 

  • Dział obsługi ekspozycji. Praca na ekspozycji daje możliwość stałego kontaktu ze zwiedzającymi. Wolontariusze mogą pogłębić swoją wiedzę o Powstaniu Warszawskim poprzez gruntowne poznanie naszej wystawy i wzięcie udziału w obowiązkowym szkoleniu z zakresu Powstania Warszawskiego ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki muzealnej. Chętni, posiadający odpowiednie predyspozycje mogą po zdaniu egzaminu zostać przewodnikami po Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

  • Dział Edukacyjny. Osoby lubiące kontakt z dziećmi i potrafiące opiekować się najmłodszymi spełnią się w Dziale Edukacyjnym. Praca w tym dziale polega na organizowaniu zajęć i zabaw dla dzieci na podstawie programu dydaktycznego opracowanego przez specjalistów Muzeum. Osoby z większym doświadczeniem i predyspozycjami mogą prowadzić lekcje muzealne.

 

  • Dział Inwentaryzacji i konserwacji. W dziale inwentaryzacji i konserwacji mogą pracować  wolontariusze, którzy zafascynowani są kontaktem z eksponatami, pomagają w ich uporządkowaniu i katalogowaniu wciąż napływających pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego. Osoby z podstawami wiedzy w dziedzinie konserwacji  mają możliwość zdobywania doświadczenia na tym polu w profesjonalnie wyposażonej pracowni.

 

  • Dział Ikonografii. Ludzie kochający Warszawę i jej historię o zacięciu warsawianistów  doskonale odnajdą się w dziale fotograficznym. Zdobędą wiedzę o nowoczesnych metodach przechowywania fotografii archiwalnych oraz wiedzę dotyczącą okupacji i Powstania Warszawskiego opartą na bogatym materiale fotograficznym i filmowym.

 

  • Archiwum Historii Mówionej. Jest to dział stwarzający możliwość bezpośredniego kontaktu ze świadkami historii. Wolontariusze przeprowadzają z Powstańcami wywiady, które są utrwalane przez profesjonalnych kamerzystów. Aby realizować się w Archiwum Historii Mówionej trzeba mieć za sobą doświadczenie dziennikarskie i wiedzę o Powstaniu Warszawskim. W Archiwum Historii Mówionej można także pomagać zajmując się redakcją tekstów i jeśli ma się doświadczenie w tym zakresie obróbką materiału wideo.

 

  • Dział Promocji i Rzecznika Prasowego. Wolontariusze pracując w tych działach zajmują się kontaktem z dziennikarzami, obsługą prasową uroczystości organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, aktualizacją bazy danych dziennikarzy i codziennym przeglądem prasowym.

 

  • Pokój Kombatanta. Tu gromadzone są informacje dotyczące losów uczestników Powstania Warszawskiego. Przychodzą tu kombatanci ze swoimi opowieściami, pytaniami, problemami. Ludzie dowiadują się o losach swoich bliskich  W pokoju kombatanta odbywa się też praca nad Słownikiem Biograficznym Powstania Warszawskiego.

 

  • CENTRUM WOLONTARIATU

Kierownik Centrum
Marta Walkowska-Lipko
mwalkowska@1944.pl
tel. 022 539 79 32

close