A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

 

  • W październiku 2004 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego powstało Archiwum Historii Mówionej. Jego głównym zadaniem jest utrwalenie relacji kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej – uczestników Powstania Warszawskiego, żyjących dzisiaj w Polsce i za granicą. Obecnie stanowią oni pokolenie osiemdziesięciolatków, jest to więc ostatnia chwila na utrwalenie ich wspomnień. Chcemy zdążyć, chcemy dotrzeć z mikrofonem i kamerą do wszystkich Powstańców. Dlatego też założyliśmy, że w każdym miesiącu spotkamy się z ponad czterdziestoma Powstańcami, którzy odpowiedzą na pytania wolontariuszy, pracujących dla Muzeum.

 

  • W tej chwili Archiwum przeprowadziło ponad 2700 wywiadów z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Wszystkie relacje są utrwalane w wersji elektronicznej i publikowane na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapisy filmowe rozmów będą też sukcesywnie udostępniane w czytelni Muzeum, a część z nich można obejrzeć na kanale youtube.com. Przejdź do Archiwum Historii Mówionej >

 

  • Obok archiwizacji rozmów z kombatantami, Archiwum Historii Mówionej przygotowuje także wydawnictwa multimedialne, wykorzystujące zebrane nagrania – do tej pory wydaliśmy dwie płyty DVD: „Kanały” oraz „Poza walką. Życie codzienne w Powstaniu Warszawskim”. Przygotowaliśmy również publikację książkową „Powstanie w Ich Pamięci”.

 

  • Kontakt:


Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, IV p. pok. 406
00-844 Warszawa
tel. 022 539 79 38, 022 539 79 62

close