A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
19 03 2013 Ziutkowi na imieniny.

Nie tak dawno, bo w listopadzie 2012 roku, w Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się koncert "Ziutkowi na urodziny" zorganizowany z okazji 90. rocznicy urodzin Józefa "Ziutka" Szczepańskiego, poety, żołnierza Batalionu "Parasol", autora słów m.in. do piosenek "Pałacyk Michla", "Chłopcy silni jak stal". Ciepłe przyjęcie licznie zebranej publiczności skłoniło organizatorów - Fundację Sztafeta - do kontynuowania projektu, czego efektem jest koncert "Ziutkowi na imieniny", który odbędzie się 19.03.2013 o godz. 20.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Poniatowskiego 10 w Otwocku. Wstęp wolny.
 

Wystąpią: Paweł Kukiz, Tomasz Budzyński(Armia) - wokal, Dariusz Budkiewicz(DePress) - bas, Frantz(Armia) - gitara, Amade - perkusja oraz Małgorzata Godlewska - (kontralt) i Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy.

 

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Związki rodziny Szczepańskich z powiatem otwockim są silne - rodzina Ziutka mieszkała tu kilkanaście lat po wojnie, a na terenie jednej z otwockich posesji jest zakopany oryginał wiersza "Czerwona zaraza".

 

Koncert w Otwocku stawia sobie również inny cel. Będzie okazją do wsparcia Oddziału Noworodkowego Powiatowego Centrum Zdrowia w zakupie bardzo potrzebnego sprzętu - lampy do fototerapii łóżeczkowej. Na ten cel fundacja Sztafeta przekaże dochód ze sprzedanych koszulek okolicznościowych. Planowana jest również zbiórka do puszek.

 

Więcej informacji fundacji i projekcie na stronie www.fundacjasztafeta.pl > oraz www.ziutkowinaurodziny.pl >

 

Józef Andrzej Szczepański ps. Ziutek. Urodzony 30.11.1922 r. Poeta, żołnierz harcerskiego Batalionu "Parasol". Podczas Powstania Warszawskiego brał udział w walkach na Woli i Starówce. Został ciężko ranny podczas osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych ze Starego Miasta. Przeniesiono go kanałami do Śródmieścia. Zmarł 10.IX.1944 w szpitalu powstańczym.

Wesoły, dzielny chłopak, którego talent rozkwitał w wierszach komentujących konspiracyjne i powstańcze życie. Jego twórczość to kronika walk "Parasola", liryczne notatki czynione na bieżąco, w przerwach między działaniami liniowymi, pełne humoru, a gdy trzeba wzruszające i poważne. Jest autorem słów m.in. do piosenek "Pałacyk Michla", "Chłopcy silni jak stal". Ocalało 17 jego wojennych wierszy. Ostatnim był napisany w przededniu upadku Starówki "Czekamy na ciebie czerwona zarazo", utrwalony na płycie zespołu DePress "Myśmy Rebelianci". Zobacz powstańczy biogram "Ziutka" >


data publikacji 18 03 2013 powrót do Archiwum >
close