A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
09 03 2016 Zielona syrenka na placu Zawiszy

Z czym kojarzy się nam plac Zawiszy? Najczęściej z hotelem Jan III Sobieski, symbolem warszawskiej „pastelozy” i koszmarem architektów lub z dworcem WKD Warszawa Ochota. Przez wielu plac Zawiszy jest postrzegany wyłącznie jako węzeł komunikacyjny, gdzie zbiegają się ruchliwe ulice: Grójecka, Raszyńska, Towarowa, Aleje Jerozolimskie. Plac nie przyciąga spacerowiczów, bo też nie ma im nic do zaproponowania. Chcąc to zmienić pragniemy zrekonstruować kilkumetrową, zieloną rzeźbę syrenki, która stała na placu Zawiszy 4 dekady temu.

 

W zbiorach ikonograficznych Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się zdjęcie syrenki z krzewu i kwiatów z 1975 roku. Trzymetrowa figura stała na skwerku pomiędzy Grójecką a Tarczyńską. Dziś w tym miejscu stoi hotel Sobieski.

 

Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, rozpoczął prace mające doprowadzić do powrotu syrenki na plac Zawiszy. W tym celu poszukujemy zdjęć dokumentujących wygląd i usytuowanie syrenki z lat 70. Oprócz fotografii zbieramy również wspomnienia mieszkańców pamiętających tamtą figurę. Zdjęcia i wspomnienia można wysyłać na specjalny adres mailowy syrenka@1944.pl Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 22 376 68 33.

 

Projekt realizowany wspólnie z fundacją „Warszawa jest kobietą”.

 

Jedyne zdjęcie syrenki, jakim dysponują organizatorzy


data publikacji 09 03 2016 powrót do Archiwum >
close