A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
28 01 2012 Zawiszacy, tacy jak my. Warsztaty dla dzieci.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 11-15 lat na kolejne spotkanie z cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. 28 stycznia, o godzinie 12.00 w Sali Małego Powstańca gościem specjalnym będzie harcerz z okresu okupacji i łącznik z Powstania Warszawskiego Wojtek ps. Bar dziś Wojciech Barański - prawnik. Wstęp wolny po rezerwacji 22 539 79 70, zawiszacy@1944.pl

 

Raz w miesiącu, dzieci wykonując zadania podobne do tych zawiszackich z okresu okupacji, mają okazję zdobyć wiedzę o II wojnie światowej, ćwiczyć umiejętność współpracy i dobrze się bawić. A to wszystko związane z historią konkretnych Zawiszaków – bohaterów tamtych dni, którzy są obecni na zajęciach.

 

  • Wojciech Barański ps. Bar – ur. 1930 r. w Warszawie. Gdy wybuchła wojna, mieszkał z rodzicami na Powązkach przy ul. Burakowskiej. W styczniu 1943 roku zaczął działać w konspiracyjnym harcerstwie „Hufce Polskie”. Brał udział w takich akcjach Małego Sabotażu jak malowanie na murach Polski Walczącej, rozrzucanie ulotek. Był chłopcem pozytywnie nastawionym do życia, którego koledzy bardzo   lubili i szanowali, dlatego pomimo młodego wieku szybko awansował i już wiosną 1943 r. został przybocznym i miał własny zastęp. Marzeniem Wojtka było jednak zostać żołnierzem, dlatego aby dostać się na konspiracyjne szkolenie wojskowe dodał sobie kilka lat. Szkolenie skończył jeszcze przed Powstaniem. Od 1 sierpnia 1944 roku działał w Kompanii Harcerskiej Batalionu „Gustaw” na Woli i Starym Mieście. Pod koniec sierpnia został mocno poturbowany i dlatego opuścił wtedy Warszawę razem z cywilami. Wraz z czterema kolegami  uciekli z kolumny prowadzonej z Warszawy przez Niemców i uratował im życie… pies. Dzisiaj p. Wojciech, pomimo tego, że po wojnie kilka lat spędził za swoją działalność w więzieniu, jest nadal bardzo pogodnym człowiekiem, ma mnóstwo marzeń i uwielbia spotykać się z ludźmi. 
     

     

data publikacji 23 01 2012 powrót do Archiwum >
close