A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
16 11 2014 Zawiszacy tacy jak my.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na spotkanie z cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. Gościem specjalnym będzie harcerka z okresu okupacji i łączniczka z Powstania Warszawskiego Malina, ps. Pucia, dziś Maria Wiśniewska – pisarka i dziennikarka.

 

Raz w miesiącu, młodzież wykonując zadania podobne do tych zawiszackich z okresu okupacji, ma okazję zdobyć wiedzę o II wojnie światowej, ćwiczyć umiejętność współpracy i dobrze się bawić. A to wszystko związane z historią konkretnych Zawiszaków – bohaterów tamtych dni, którzy są obecni na zajęciach.

 

16 listopada 2014, godz. 12.00. Sala Małego Powstańca, wstęp wolny po rezerwacji: zawiszacy@1944.pl > (od 10.11) || UWAGA! Liczba miejsc na warsztaty została wyczerpana!

 

Maria Wiśniewska, ps. Pucia, urodziła się w Krakowie w 1929 roku. Jej tata był uczestnikiem powstania wielkopolskiego. W 1935 roku cała rodzina przeprowadziła się do Warszawy.
Nie mogąc się doczekać działalności konspiracyjnej, wraz z koleżankami stworzyła nieformalną grupę „Czajki”. Od 1942 roku należała do Hufców Polskich, skąd rok później przeszła do Szarych Szeregów. Na wiosnę 1944 roku weszła w skład batalionu „Parasol”, w którym pełniła funkcję łączniczki w 3 plutonie III kompanii.
W chwili wybuchu Powstania znajdowała się w domu przy ul. Boduena. Po kilku dniach udało jej się nawiązać kontakt z kolegami z oddziału, z którymi nocą z 4 na 5 sierpnia przedostała się na Wolę. Uczestniczyła w walkach na Starówce, skąd kanałami przeszła do Śródmieścia. Po powstaniu wraz z rodziną trafiła do Brwinowa.
Po wojnie ukończyła studia dziennikarskie. Pracowała w Polskim Radiu, a także w redakcjach dziecięco-młodzieżowych Telewizji Polskiej. Obroniła doktorat z historii Szarych Szeregów. Po przejściu na emeryturę pracowała w Urzędzie do spraw Kombatantów, działała w Towarzystwie Miłośników Historii. Jest autorką kilku książek o czasach II wojny światowej.


data publikacji 12 11 2014 powrót do Archiwum >
close