A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 03 2014 Zawiszacy tacy jak my.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 10-12 lat na kolejne spotkanie z cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. Gościem specjalnym będzie harcerz z okresu okupacji i łącznik z Powstania Warszawskiego Stasiek ps. Jastrząb, dziś Stanisław Miernowski – lekarz. Podczas warsztatów dzieci, wykonując zadania podobne do tych zawiszackich z okresu okupacji, mają okazję zdobyć wiedzę o II wojnie światowej, ćwiczyć umiejętność współpracy i dobrze się bawić.


22 marca 2014, godz. 12.00. Wstęp wolny po rezerwacji: zawiszacy@1944.pl > (od 17.03)


Stanisław Miernowski ps. Jastrząb urodził się w Warszawie w 1931 roku. Początek wojny pamięta jako świetną zabawę w rowach przeciwlotniczych niedaleko dzisiejszej ul. Szaserów. Jednocześnie już jako ośmiolatek był z siebie bardzo dumny, gdy wyrzucił ulubioną czekoladę dlatego, że była prezentem od niemieckiego żołnierza. W 1942 roku został przyjęty do najmłodszej grupy Szarych Szeregów – do dziś pamięta harcerską przysięgę. W czasie Powstania pomagał przy budowie barykad i gaszeniu pożarów, był łącznikiem na Starym Mieście. Po zakończeniu walk razem z cywilami znalazł się w Pruszkowie. Do Warszawy powrócił już w lutym 1945 roku.
Po wojnie studiował medycynę. Jako lekarz-radiolog przez 6 lat pracował w szpitalach w Afryce. Dziś jest lekarzem zakochanym w Warszawie i można go spotkać w Szpitalu Bielańskim. W wolnych chwilach uwielbia oglądać filmy i czytać książki.


data publikacji 17 03 2014 powrót do Archiwum >
close