A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
20 10 2012 Zawiszacy tacy jak my.

Zaczynamy kolejną edycję warsztatów „Zawiszacy tacy jak MY”! Serdecznie zapraszamy młodzież w wieku 11-15 lat w najbliższą sobotę 20 października o godz. 12.00 do Sali Małego Powstańca. Gościem specjalnym na warsztatach będzie powstańczy fotograf – Stefan Lewandowski. Wstęp bezpłatny, konieczna rezerwacja: 22 539 79 70 lub zawiszacy@1944.pl.


Warsztaty „Zawiszacy tacy jak my” w tegorocznej odsłonie to zajęcia, na których obok możliwości poznania konkretnych Powstańców będzie można zdobyć umiejętności charakterystyczne dla konkretnych – obecnych na spotkaniach – gości oraz spróbować poznać i zrozumieć rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat.


"Ja dziwnym zbiegiem okoliczności miałem kilkanaście filmów i aparat (…). To było tak, że 5 września żonie przyjaciela ojca urodziła się dziewczynka. Proszę sobie wyobrazić: ma być rozwiązanie, a tu Powstanie. Męża nie ma, ona sama w domu. Jakby nie było, jakaś przyjaźń była między naszymi rodzinami, więc my się zaopiekowaliśmy już tą naszą przyszywaną ciotką. (…) Ten aparat został pożyczony, był jej i jej męża. Wtedy wszyscy sobie pomagaliśmy. A ja robiłem wszystkim zdjęcia, bo taka nadzieja była…


Na jakieś dwa dni przed wyjściem [po upadku Powstania] ja znalazłem taką dużą donicę i wszystkie filmy jakie miałem, zapakowałem w taką puszkę po herbacie, aparat owinąłem gazetami i szmatami, i wsadziłem wszystko w tę donicę, i zakopałem w ogródku koło takiego wychodka. (…)Proszę sobie wyobrazić , że pierwszą czynnością jaką po powrocie z okresu wywózki w domu zrobiłem, to wziąłem saperkę i poleciałem od razu na Czarnieckiego i zacząłem sobie uzmysławiać, bo tej sławojki już nie było, w którym miejscu to było… na szczęście ślady jakieś zostały. Ryjąc ostrzem tej saperki ziemię dokoła, usłyszałem nagle charakterystyczny dźwięk po doniczce, wykopałem to, i wszystko przyniosłem."
(Ze wspomnień Stefana Lewandowskiego ur. 1929 r., Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego)
 


data publikacji 15 10 2012 powrót do Archiwum >
close