A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
16 06 2012 Zawiszacy tacy, jak my.

Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty dla dzieci w wieku 11-15 lat z cyklu: „Zawiszacy tacy jak my”. W najbliższą sobotę 16 czerwca o godzinie 12.00 w Sali Małego Powstańca gościem specjalnym będzie niezwykła harcerka - łączniczka z Powstania Warszawskiego - Ola ps. Oleńka, dziś Aleksandra Sękowska.  Warsztaty są bezpłatne. Rezerwacja: zawiszacy@1944.pl lub tel. 22 539 79 70

 
Raz w miesiącu, młodzież wykonując zadania podobne do tych zawiszackich z okresu okupacji, ma okazję zdobyć wiedzę o II wojnie światowej,  ćwiczyć umiejętność współpracy i dobrze się bawić. A to wszystko związane z historią konkretnych Zawiszaków – bohaterów tamtych dni, którzy są obecni na zajęciach.

 

  • Aleksandra Sękowska ps. Oleńka urodziła się w Warszawie w 1929 roku. Gdy była małą dziewczynką, tuż przed wojną, zmarł jej tata i od tego czasu, ze swoją starszą siostrą musiały z dużo większą intensywnością uczyć się zaradności. W 1943 roku wstąpiła do harcerstwa, które do dzisiaj ją niesamowicie fascynuje. Ze swoim zastępem w konspiracji była przygotowywana do pełnienia służby jako łączniczka. W czasie Powstania służyła  Śródmieściu Północnym przy różnych oddziałach oraz Poczcie Harcerskiej m.in. jako łączniczka, pomywaczka, sanitariuszka. Nie mając do kogo wrócić po Powstaniu wyszła jako żołnierz i trafiła do obozu w Oberlangen. Potem, po wielu perypetiach, trafiła do Maczkowa, gdzie spędziła ponad dwa lata do 1947 roku, tam też poznała swego przyszłego męża. W PRL była bardzo zaangażowana w działalność opozycyjną, w której niejednokrotnie przydawały jej się umiejętności nabyte w czasie harcerskich szkoleń z okresu okupacji. Dziś jest współautorką (razem ze swym mężem Stanisławem Sękowskim) wielu książek popularyzujących chemię i ciągle jeszcze pracuje w Bibliotece i Archiwum Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie.

data publikacji 13 06 2012 powrót do Archiwum >
close