A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
03 12 2007 Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Warszawa Niezaistniała”. Niezrealizowane projekty dla Warszawy. Część II: od 1939 r." Spotkanie pt. "Wieżowce, których nie ma." odbędzie się 05 grudnia br. o godz. 18.30 w Hali B pod Liberatorem..
Długą listę tworzą wieżowce, od projektowanych tuż po wojnie po najnowsze, które z różnych powodów nie doczekały się realizacji…


Historia warszawskich widm architektonicznych nie kończy się na roku 1939. Już w czasie okupacji powstają dwa niezrealizowane nigdy plany: opracowany w konspiracji plan powojennej restytucji stolicy i barbarzyński projekt sprowadzenia miasta do roli wojskowego obozu na rubieżach III Rzeszy. Tuż po wojnie powstaje monumentalny plan odbudowania Warszawy w stylu socrealizmu. Kolejne dziesięciolecia zarzucają holistyczne marzenia o mieście skończonym, wznoszonym według jednego planu. Pozostaje jednak długi katalog nigdy niepowstałych budynków czy regulacji urbanistycznych. Wiele z nich wciąż żyje w powszechnej świadomości. Wiele domaga się realizacji w tej czy innej formie. Wykłady są podróżą między widmami Warszawy niezaistniałej.

wstęp wolny - serdecznie zapraszamy!

data publikacji 04 12 2007 powrót do Archiwum >
close