A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
21 11 2008 Wystawa w Charkowie W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca wystawy, która już w sobotę zostanie otwarta w Muzeum Ziemi Charkowskiej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w Charkowie. .
Multimedialna ekspozycja „Polacy na frontach II wojny światowej”, przygotowana prze Muzeum prezentuje oryginalne pamiątki, które przybliżą ukraińskim zwiedzającym historię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Wschodzie oraz losy Wojska Polskiego w Związku Sowieckim. Wystawa, pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, powstała przy współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego z Muzeum Ziemi Charkowskiej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w Charkowie.
Do przygotowania wystawy wykorzystane zostały m.in. komputerowe symulacje najważniejszych walk z udziałem wojsk polskich podczas Kampanii Wrześniowej, w armii gen. Andersa, gen. Maczka, gen. Berlinga, czy w marszu na Berlin. Ekspozycję wzbogacają interaktywne mapy, plakaty, kilkadziesiąt fotografii oraz wspomnienia żołnierzy. Wśród archiwalnych nagrań znalazły się m.in. przemówienie radiowe Stefana Starzyńskiego, filmy o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, kroniki z Powstania Warszawskiego, czy też film o Elżbiecie Zawackiej „Zo” (jedynej kobiecie wśród Cichociemnych). Oprócz wielkoformatowych zdjęć i rzadkich eksponatów broni zadbano także o ciekawą oprawę muzyczną, a wspomnienia żołnierzy czyta Bohdan Stupka, ukraiński aktor znany m.in. z filmu „Ogniem i mieczem” – wszystko po to, by zainteresować ukraińskich widzów.

data publikacji 21 11 2008 powrót do Archiwum >
close