A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
15 07 2015 Wystawa "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015".

Kiedy powstała jednostka? Jakiej broni używają żołnierze? Czy odczuwają strach? Odpowiedzi na te oraz inne pytania będzie można uzyskać podczas zwiedzania nowej wystawy czasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego, która poświęconą jest Jednostce Wojskowej GROM im. cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej. Celem ekspozycji jest ukazanie działalności elitarnego oddziału Wojska Polskiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. wywiady z żołnierzami GROM, zdjęcia, filmy dotyczące historii i tradycji oraz akcji bojowych. Będzie także można zobaczy używane na co dzień mundury i broń.

Wystawa będzie czynna od 15 lipca 2015 r. do końca września. Wstęp w cenie biletu do Muzeum.

 

Cichociemi – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, przeszkoleni w Wielkiej Brytanii i zrzuceni na terytorium okupowanej Polski jako wsparcie kadry ZWZ–AK, walczącym i ginącym w bojach partyzanckich i w Powstaniu Warszawskim.

Cichociemni nie stanowili zwartej jednostki bojowej. Byli żołnierzami różnych formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, zdecydowani na walkę konspiracyjną w okupowanej Polsce. Spotykali się na krótko w niewielkich grupach szkoleniowych, by po skoku do Kraju otrzymać indywidualne przydziały w ZWZ-AK. Nazwa cichociemni pojawiła się w okresie ćwiczeń w Szkocji. Kursanci otrzymywali różne zadania, np. wysadzenie mostu, opanowanie budynku itp. Pozorowane akcje prowadzone były przeważnie nocą, czyli w ciemnościach, z zachowaniem koniecznej ostrożności, czyli cicho. Kursanci określali więc te ćwiczenia jako cichociemne, co daje nazwę całej grupie spadochroniarzy Armii Krajowej.


data publikacji 04 08 2015 powrót do Archiwum >
close