A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
15 04 2015 Wykłady historyczne - kwiecień.

Najbliższy wykład: Forty, bastiony i kaponiery – geneza powstania i rola militarna Twierdzy Warszawa (środa, 15 kwietnia 2015; godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego). Po stłumieniu Insurekcji Kościuszkowskiej i Powstania Listopadowego okupanci rosyjscy uświadomili sobie konieczność wybudowania fortyfikacji w Warszawie. Z punktu widzenia Petersburga miało być to gwarancją bezpieczeństwa w obliczu kolejnych wystąpień antyrosyjskich. Projekt umocnień w Warszawie opracował w 1832r inż. Jan Dehn. Prelegent Paweł Brudek odpowie między innymi na następujące pytania:

  • Gdzie miała znajdować się zaprojektowana przez Jana Dehna trzykondygnacyjna działobitnia zwana basztą Montalemberta?
  • Które forty Twierdzy Warszawa odegrały ważną rolę podczas Obrony Warszawy 1939r?
  • Jak określa się w terminologii wojskowo-inżynieryjnej przykrytą budowlę fortyfikacyjną wykorzystywaną do prowadzenia ostrzału skrzydłowego lub skośnego w dwóch różnych kierunkach?

 

Prowadzenie:

Paweł Brudek – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Specjalizuje się w problematyce I wojny światowej na ziemiach polskich i w Afryce. Autor dwóch monografii: Afryka Wschodnia 1914-1918 oraz Rosja w propagandzie niemieckiej podczas I wojny światowej w świetle Deutsche Warschauer Zeitung. Pracuje jako przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Następne wykłady:

 

  • 22 kwietnia 2015

Andrzej Komuda
Życie religijne powstańczej Warszawy

 

  • 29 kwietnia 2015

Ilona Proć
Kwatery za Styksem… Cmentarz Wojskowy na Powązkach – jego rola i znaczenie w historii Warszawy i dziejach Polski.

 

Wykłady odbywają się w każdą środę o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego

 


data publikacji 10 04 2015 powrót do Archiwum >
close