A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
09 04 2014 Wykłady historyczne - kwiecień.

Serdecznie zapraszamy na wykłady historyczne prowadzone przez przewodników Muzeum Powstania Warszawskiego. Wykłady będą prowadzone w dwie środy kwietnia o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

Najbliższy wykład: Wileńszczyzna w czasach pożogi 1939-1945 (9 kwietnia 2014, godz. 18.00; Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Wykład przybliży nam tragedię jednego z najważniejszych obszarów historycznych Rzeczypospolitej – Wileńszczyzny. Prelegent położy nacisk przede wszystkim na eksterminację ludności polskiej i żydowskiej.

 

Przedstawiona będzie zbrodnia w Ponarach. Podkreślony zostanie temat czynu zbrojnego Polaków na Wileńszczyźnie, którego kulminacją była operacja Ostra Brama. Wykład ma na celu przypomnienie, że na kresach północno-wschodnich ludność polska była celem ataku nie tylko wojsk niemieckich, ale również nacjonalistów litewskich.

 

Rozwinięte zostaną wątki:

  • Terroru Saugumy przeciwko ludności polskiej.
  • Zbrodniczej działalności oddziału Ypatingasis Burys.
  • Walk z Litewskim Korpusem Lokalnym (Lietuvos Vietine Rinktine) gen. Powilasa Plechawicziusa.
  • Zbrodni oddziału Rollcommando Hamann.

 

Prowadzący: Szymon Niedziela – Kierownik Działu Ekspozycji MPW; doktor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w tematyce konfliktów zbrojnych we współczesnym świecie oraz historią Polski w l. 1939-1945. Autor dwóch monografii i wielu artykułów naukowych.

 

Plan wykładów:

2 kwietnia 2014

Maciej Roszkowski
Muszkieterowie – tajemnicza organizacja wywiadowcza

  • 9 kwietnia 2014

Dr Szymon Niedziela
Wileńszczyzna w czasach pożogi 1939-1945

 

Wykłady odbywają się w środy o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wstęp wolny.

 


data publikacji 04 04 2014 powrót do Archiwum >
close