A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
02 10 2007 Wizyta biskupów polskich w Muzeum Powstania Warszawskiego 2 października, w 63. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, biskupi polscy modlili się w kaplicy pod wezwaniem bł.ks.Józefa Stanka w Muzeum Powstania Warszawskiego..
Na modlitwie obecni byli Prezydent RP, Lech Kaczyński oraz Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Gości przywitali dyrektor Jan Ołdakowski oraz współtwórcy Muzeum Powstania Warszawskiego – minister sportu Elżbieta Jakubiak oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

Zebrani na modlitwie czcigodni goście wysłuchali wiersza „Modlitwa do Bogarodzicy” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wspólnie odśpiewali Psalm 130 – „De profundis”, rozpoczynający się od słów: „Z głębokości wołam do Ciebie, Panie,/ Panie, wysłuchaj głosu mego”. Następnie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik odmówił modlitwę za poległych powstańców Warszawy.

Zwracając się do Miłosiernego Boga, przez wstawiennictwo patronów kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego – 108. Błogosławionych Męczenników Okresu II Wojny Światowej – którzy „zajaśnieli pośród ciemnej nocy w dzień nawiedzenia i rozbiegli się jak iskry po ściernisku”, biskupi pomodlili się „za poległych powstańców Warszawy i za wszystkie ofiary Powstania. 63 lata temu stanęli oni w obronie tego, co w człowieku najwartościowsze, w obronie suwerennej Ojczyzny i w obronie chrześcijańskiej cywilizacji”. Modlitwa nawiązała też do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas pierwszej wizyty Papieża w Ojczyźnie: „Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą".

Po zakończeniu modlitwy biskupi oraz pozostali goście zwiedzili ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego.

data publikacji 03 10 2007 powrót do Archiwum >
close