A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 09 2006 Wielka idea na murze .
Nowy mural zewnętrznej galerii Muzeum Powstania Warszawskiego w ogrodzie różanym.
- Zamiast eksponować martyrologię, postanowiliśmy odnieść się do współczesności - tłumaczą Joanna Górska i Antena Boy z toruńskiej Galerii Rusz, którzy wczoraj skończyli pracę nad malowidłem w galerii Powstania Warszawskiego na tyłach Muru Pamięci. -Dwa tygodnie zastanawialiśmy się, jak to ugryźć. Jak powiązać rok 1944 z naszym 2006.
Artyści namalowali kolorowe cyrkle i ołówki, spośród których wylania się hasło: „Wykreślanie wielkich idei”. -Wykreślać to z jednej strony wytyczać, a z drugiej wymazać. Powstańcy wyznaczyli wielką ideę wolności, ale też pamięć o nich na 45 lat została skreślona z polskiej historii - mówią Joanna Górska i Antena Boy.
- Może nie z bronią w ręku, ale dzisiaj też trzeba stawać w obronie ideałów wolności czy równości. Pojawiają się dlań nowe zagrożenia: terroryzm czy ekonomiczna globalizacja.
A zatem hasło Galerii Rusz to również apel o nakreślenie wielkich idei na nowo. I optymizm, bo wśród przedstawionych na muralu przyrządów piśmienniczych zabrakło gumki myszki. –Do współtworzenia zewnętrznej galerii zapraszamy znanych współczesnych artystów głównie młodych. Przedstawiamy ich wizje i interpretacje Powstania Warszawskiego – mówi dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski. Murale w ogrodzie różanym pozostawili do tej pory Edward Dwumik i grupa Twożywo. Artyści malują w weekendy, żeby każdy mógł przyjrzeć się ich pracy. Joanna Górska i Antena Boy ze względu na niedzielną, ulewę musieli przełożyć kończenie wielkiego malowania na poniedziałek.- Do dyspozycji zostało jeszcze 30 kwater. Artystów zapraszać będziemy do końca wakacji - deklaruje Jan Ołdakowski, który na razie nie chce zdradzić autorów kolejnych projektów.

Gazeta Wyb Stołeczna (08-08-2006)
data publikacji 22 09 2006 powrót do Archiwum >
close