A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
19 11 2007 Weekend z Niewinnymi Czarodziejami W dniach 16-18 listopada 2007 w Warszawie odbył się II festiwal warszawski „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand. Komeda. Polański” organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.

.
Piątek:


Obok odsłonięcia tablicy poświęconej Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu, oraz koncertu Marii Peszek, wielkim wydarzeniem okazało się otwarcie wystawy „Rzeczywistość w obiektywie”. Przedstawiała ona prace Tadeusza Rolke i Eustachego Kossakowskiego, dwóch wybitnych artystów, którzy dokumentowali życie codziennie w PRL.


Sobota:


Z samego rana w Drukarni, przy ulicy Ogrodowej 31/35 odbyły się warsztaty „Modna Polka” z Barbarą Hoff i Tadeuszem Rolke, którzy czuwali nad odpowiednia stylizacją uczestników na modę lat 50-tych i 60-tych.


W tym samym czasie w Centrum Artystycznym, przy ulicy Konopnickiej 6, odbyły się warsztaty jazzowe „Jam po otwarciu”. Warsztaty poprowadzili Anna Serafińska i Grzegorz Nagórski. Powstały w trakcie warsztatów zespół wystąpił na niedzielnym koncercie „Jazzne, że gramy” pod kierunkiem Jana Ptaszyna Wróblewskiego.


Jarosław Trybuś zaprosił na popołudniowy po kawiarniach, w których przesiadywał Leopold Tyrmand, a około godziny 15. spod Muzeum Powstania Warszawskiego wyruszyła wycieczka śladami Mirona Białoszewskiego.


Popołudniu w Muzeum Powstania Warszawskiego Chris Niedenthal opowiedział o tym jak fotografować historię, a jednocześnie zaprezentował zbiór swoich zdjęć, ukazujących najważniejsze wydarzenia historyczne, które mógł obserwować przez obiektyw.
Spotkanie było zapowiedzią laboratorium fotograficznego, które będzie prowadzone w Muzeum Powstania Warszawskiego już od początku przyszłego roku.


Na finał sobotniego dnia organizatorzy przygotowali prawdziwą gratkę teatralno-jazzową - artystyczny happening pt. „Co Złego to My. Vol.2”, w reżyserii Moniki „Miki” Grochowskiej. Multimedialny spektakl odbył się w dawnej Bibliotece Krasińskich, przy ulicy Okólnik 9. Projekt był kontynuacją zeszłorocznego wydarzenia, które miało miejsce w podziemiach Hotelu Europejskiego (również w reżyserii Moniki Grochowskiej). Uczestnicy wydarzenia wchodzili w grę z historią, czyli w bezpośrednie spotkanie z kulturą lat 50. poprzez muzykę jazzową, fragmenty filmów, czy instalacji wideo. W wydarzeniu udział wzięło blisko 1000 osób.


Biblioteka Krasińskich jest jednym z tych miejsc w Warszawie, które jest nieznane i zapomniane w przestrzeni miasta. Muzeum Powstania Warszawskiego chce obudzić na nowo w warszawiakach świadomość istnienia tego niezwykłego miejsca na mapie stolicy.


Niedziela:


Cały dzień trwały warsztaty dla młodzieży „(nie)ZŁE animacje!”. Uczestnicy, pod kierunkiem studentów z łódzkiej „Filmówki”, poznali różnorodne techniki tworzenia filmu animowanego, zapoznali się z prostymi technikami przygotowania animacji w oparciu o teksty szlagierów z lat 50. i 60. Powstałe w trakcie warsztatów animacje wyświetlane były na ekranie zainstalowanym na scenie w trakcie wieczornego koncertu jazzowego.


Na zakończenie festiwalu odbył się koncert „Jazzne, że gramy. Wejdź prywatnie”, będący festiwalowym ukłonem w stronę muzyki jazzowej, która początkowo przemycana na prywatkach, stała się synonimem wolności twórczej, ale i zabawy. W Centrum Artystycznym, przy ul. Konopnickiej 6, zabrzmiały szlagiery grane na prywatkach w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W pierwszej części koncertu zagrał zespół warsztatowy pod kierunkiem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W drugiej licznie zebrani goście usłyszeli m.in. „Wakacje z blondynką”, „Sen o Warszawie”, „O mnie się nie martw” w wykonaniu zespołu Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński – p, Adam Cegielski – b, Czesław "Mały" Bartkowski – dr, Agnieszka Wilczyńska – voc, Beata Andrzejewska – voc, Robert Murakowski – tp, Tomas Celis Sanchez (Mex)- perc. Koncert poprowadził Jan Ptaszyn Wróblewski.


data publikacji 19 11 2007 powrót do Archiwum >
close