A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
11 10 2011 Warszawa dwóch Powstań. Pokaz filmu.

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu Betar oraz na późniejszą dyskusję inaugurującą cykl "Warszawa dwóch powstań" organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezentowany film opisuje nieznaną szerzej w Polsce historię ugrupowania Betar, najsilniejszej organizacji para-militarnej w II Rzeczpospolitej. Składała się ona w większości z młodych Żydów i Żydówek, połączonych ideą stworzenia własnego, żydowskiego państwa na terytorium dzisiejszego Izraela. Jak pisał sam Żabotyński, twórca Betaru: "Betarem nazywa się pokolenie, które poświęciło swe życie tylko jedynemu ideałowi stworzenia Państwa Żydowskiego i które nie uznaje żadnych innych ideałów". 11 października, Kino Muranów, ul. gen. Andersa 5, cena biletu: 11 zł.


Film przełamuje negatywne stereotypy dotyczące syjonizmu. Pozwala zrozumieć dlaczego ruch ten powstał i w jaki sposób się rozwijał. Nie wybiela go ani nie demonizuje, pokazując różne oblicza syjonizmu, od odwagi i poświęcenia jego członków po czasem parafaszystowskie sentymenty. Jest głosem przełamującym dotychczasowe schematy mówienia o powstaniu w getcie i roli Żydowskiego Związku Wojskowego. Na końcu rozprawia się z mitem biernych i apatycznych Żydów.


"Myślę, że Betar zmienił ducha Żydów" - mówi jeden z świadków tamtych wydarzeń. Każdego kto chce zrozumieć syjonizm, a w konsekwencji, Państwo Izrael, zapraszamy na spotkanie... Dyskutanci spróbują też na tym tle odpowiedzieć na pytanie "czy syjonizm to faszyzm?"

Spotkanie odbędzie się pod patronatem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Forum Żydów Polskich. W dyskusji wezmą udział: Piotr Paziński (redaktor naczelny miesięcznika Midrasz); Piotr Kadlcik (przewodniczący Gminy), Robert Kaczmarek (twórca filmu). Prowadzić będzie Dawid Wildstein.


data publikacji 07 10 2011 powrót do Archiwum >
close