A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
02 08 2015 Twoja klisza z Powstania - "Wyspa Żoliborz".

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dziewiątą edycję fotograficznej gry miejskiej „Twoja klisza z Powstania”, która odbędzie się 2 sierpnia 2015 roku na warszawskim Żoliborzu. To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy, i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym. Gra skierowana jest zarówno do osób zajmujących się profesjonalnie wykonywaniem zdjęć, jak i amatorów. Co roku scenariusz gry jest inny, jedynie główne założenia akcji pozostają stałe, a co zdarzy się w trakcie gry, zależy już od samych uczestników.


Tegoroczna edycja „Twojej kliszy z Powstania” poświęcona zostanie funkcjonowaniu i organizacji państwa powstańczego na Żoliborzu. Dzielnica ta wyzwolona spod okupacji, szybko zaczęła organizować narzędzia funkcjonowania normalnego państwa, ze sprawnie działającymi służbami: cywilną, wojskową i administracyjną. Odcięcie od innych części stolicy przez cały okres walk, próba organizacji pozorów zwyczajnego życia, a także problemy dnia codziennego ludności cywilnej, stały się inspiracją dla scenariusza tegorocznej edycji "Twojej kliszy z Powstania".

 

Trasa gry została tak przygotowana, aby uczestnicy mogli poznać wszystkie najważniejsze miejsca związane z historią powstańczego Żoliborza. Wszystkie punkty zorganizowane zostaną w historycznych miejscach, co pozwoli jeszcze lepiej oddać realizm przedstawianych wydarzeń. Czy należy się bać „szczurów kanałowych?”, gdzie mieszka najmłodszy fotograf Powstania? I ile waży zdobyczna skrzynia z bronią? Te i wiele innych zadań czeka na tegorocznych uczestników gry.

 

Poza pokonaniem, liczącej około 5 km trasy, głównym zadaniem uczestników jest wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach tj. „zdjęcie reportażowe”, „obiekt w ruchu”, „detal” i „zdjęcie portretowe”. Zrobienie zdjęć będzie niezbędne w dotarciu do wszystkich punktów na trasie gry.
Jak co roku gra skierowana jest do wszystkich - można grać indywidualnie lub tworzyć zespoły. Wymogiem uczestnictwa w grze jest posiadanie aparatu fotograficznego, a w przypadku osób niepełnoletnich - zgoda rodzica lub opiekuna.

 

Obowiązuje rejestracja internetowa: rejestracja.1944.pl > (I tura rejestracji: od 13.07, II tura rejestracji: 28.07). 

 

POPRZEDNIE EDYCJE
„Twoja klisza z Powstania” po raz pierwszy została zorganizowana w 2007 roku, kiedy scenariusz gry inspirowany był zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego – olimpijczyka i fotografa amatora. W kolejnych edycjach gracze podążali śladami kronik powstańczych, poczty polowej, czy tropem legendarnego „Ziutka"; odnajdywali miejsca związane z Powstaniem uchwycone przez Wiesława Chrzanowskiego, poznawali losy powstańczej Woli oraz kobiet związanych z tą dzielnicą, a także odkrywali muzyczne wątki powstańczego Mokotowa. W trakcie pokonywania zeszłorocznej trasy uczestnicy odwiedzili miejsca związane ze śladami wydarzeń wojennych sierpnia i września 1944 roku, zlokalizowanymi na Czerniakowie.
W czasie poprzednich edycji uczestnicy pokonali łącznie trasę ponad 45 km, wykonali przeszło 4800 fotografii, ale przede wszystkim odkryli ogromną ilość nieznanych wcześniej miejsc Warszawy związanych z jej powstańczą przeszłością.

 

 


data publikacji 29 07 2015 powrót do Archiwum >
close