A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
25 07 2015 Sztafeta Pokoleń na 25. Biegu Powstania Warszawskiego.

W trakcie 25. Biegu Powstania Warszawskiego wystartuje Sztafeta Pokoleń. To symboliczny gest przekazania wartości, o które walczyli uczestnicy Powstania uczestnikom tegorocznej edycji biegu. Idea akcji zainicjowanej na Biegu przez przedstawiciela środowiska Powstańców polega na przekazywaniu z rąk do rąk pałeczki sztafetowej. Przekazując pałeczkę dzielimy się z innymi uczestnikami wartościami, które są bliskie zarówno uczestnikom Powstania jak i współczesnym młodym ludziom, mieszkańcom Warszawy.

 

W treści preambuły Sztafety Pokoleń znalazły się słowa:
"Żołnierze Armii Krajowej, Powstańcy Warszawscy, stanęli do walki 1 sierpnia 1944 roku w obronie wartości, które dla pierwszego pokolenia wolnej Polski były ważniejsze niż życie. Stali się oni wzorem dla naszych pokoleń walczących z kolejnym zniewoleniem. W imię tych samych wartości staramy się i starać się będą następne pokolenia, budować demokratyczne Państwo ludzi otwartych na świat i szanujących własną historię. Powstańcy Warszawscy w Sztafecie Pokoleń przekazują Wam wartości, w imię, których walczyli: Wolność, Miłość do Ojczyzny, Wierność, Męstwo, Honor, Prawość, Przyjaźń, Tolerancja, Pomoc Słabszym, Sumienność.

W obronie tych wartości Powstańcy Warszawscy walczyli nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, lecz dawali im świadectwo przez wszystkie lata swojego życia. Teraz pragną, aby młodzi Polacy budowali świat, w którym będą one stale obecne."

 

Inicjatorem Sztafety Pokoleń jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Do akcji podczas 25. Biegu Powstania Warszawskiego przyłączyło się Społeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Partnerem akcji jest Poczta Polska.


data publikacji 23 07 2015 powrót do Archiwum >
close