A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 11 2013 "Szmalcownik lepszy niż Sprawiedliwy" - Warszawa Dwóch Powstań.

Zapomniani Sprawiedliwi. Ratowali Żydów, ryzykując nie tylko swoje życie, ale i swojej rodziny. W Polsce, w przeciwieństwie np. do okupowanych krajów zachodu, za ukrywanie Żydów nie groziła grzywna, ale egzekucja całej rodziny. Dziś Sprawiedliwi, jeśli jeszcze żyją, czują się zapomniani. Dziś ich miejsce zajęła pamięć o szmalcownikach. To na badanie tego fenomenu idą potężne granty, to szmalcownictwo interesuje większość historyków.

 

Sprawiedliwych nie ma - ani dla polskiej nauki, ani dla polskiego państwa. Ani dla polskich Żydów. Czy naprawdę chcemy, by o polskich sprawiedliwcyh zapomnianno, by zamiast ich pomnika, stanął w polskiej nauce monument upamiętniający Szmalcownika i jego hańbę? Czemu tak się stało; czy ta diagnoza jest słuszna, jeśli tak - co doprowadziło do tego stanu rzecz i jak zmienić tę sytuację - porozmawiają historycy, i publicyści:

 

  • dr Magdalena Gawin - historyk i eseistka, mieszka w Warszawie, pracuje w Instytucie Historii PAN
  • Joanna Król - pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich
  • Piotr Zaremba - publicysta tygodnika "W Sieci"


Prowadzenie: David Wildstein - publicysta, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika Fronda; dr Mikołaj Mirowski - historyk, publicysta, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

 

22.11.2013, piątek, godz. 18:00, wstęp wolny.

UWAGA: spotkanie odbędzie się wyjątkowo w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego.


data publikacji 19 11 2013 powrót do Archiwum >
close