A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
11 08 2006 Rącze koniki, które nie potrafią rżeć .
Miniaturowe śródmiejskie kamienice, rekonstrukcja wagonu tramwajowego, plaża wypełniona piłeczkami
— przez całe wakacje na Trakcie Królewskim działa miasteczko zabaw przypominające... przedwojenną Warszawę.
Przed 1939 rokiem niemal każda dzielnica przyciągała warszawiaków innymi atrakcjami. I tak Śródmieście miało swój Prudential, a Bielany karuzelę z kucykami.
Rozrywki, których najmłodsi nie mogą pamiętać, i te, z których Warszawa słynie od lat, teraz dostępne są na sześciuset metrach kwadratowych. Pod specjalnym namiotem, rozstawionym na skwerze Hoovera, aż do końca wakacji działa nietypowy plac zabaw.
Pod okiem animatorów kultury dzieci w wieku od 3 do 12 lat mogą tu poznać rozrywki, jakie przed laty królowały pośród nadwiślańskich plażowiczów. Obok wypełnionego po brzegi niebieskimi piłeczkami basenu znajduje się plaża z żółtych piłeczek. — Na tym zrekonstruowanym odcinku Wisły dzieci mogą zagrać w bardzo popularną kiedyś zośkę lub bawić się hula-hop - zachęca rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego, pomysłodawcy niecodziennych atrakcji. Anna Kotonowicz.
Tuż obok znajdują się miniaturowe labirynty śródmiejskich kamienic, po których dzieci mogą się wspinać, bielańska karuzela oraz praskie zoo z pluszowymi zwierzątkami.
- W ogrodzie działa także małpi gaj, gdzie każdy może wyszaleć się do woli - mówi Kotonowicz.
Nie mniejszą radość sprawią maluchom wyścigi na torze Służewca. Drewniane koniki z Mokotowa choć nie potrafią rżeć, to dzięki kółeczkom mają całkiem niezłe przyśpieszenie. Równie szybko poruszać się można w wypożyczonych na ul. Marszałkowskiej modelach starych citroenów.
Miłośnicy tradycyjnej miejskiej komunikacji mogą wsiąść do ustawionego nieopodal wagonu tramwajowego. Do wejścia upoważnia tu stylizowany na przedwojenny bilet, który skasować trzeba za pomocą specjalnych konduktorskich szczypiec.
- Dla najaktywniejszych dzieci przygotowaliśmy kolorowani - zaznacza Kotonowicz. - Po zebraniu kompletu, czyli ośmiu sztuk, otrzymaj oryginalną teczkę, do której mogą schować swoje pamiątki i zabrać do domu.
Na chwilę odpoczynku dzieci mogą liczyć jedynie na małym Żoliborzu, gdzie wyświetlane są kreskówki sprzed wojny. Dorośli odetchną w umieszczonej w namiocie kawiarni Blikle. Czas tu spędzony umili przedwojenna muzyka.
Skwer Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście, nieopodal pomnika Adama Mickiewicza, pon. - pt. godz. 10-20, wstęp wolny, plac zabaw czynny do 31.08

Rzeczpospolita Wir (21-07-2006)
data publikacji 11 08 2006 powrót do Archiwum >
close