A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
23 11 2005 Promocja książki Yehudy Nira "Utracone dzieciństwo" .
Promocja książki Yehudy Nira

W poniedziałek, 21 listopada, w Audytorium im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, odbyła się promocja książki Yehudy Nira "Utracone dzieciństwo".

Książka, ukazująca się po raz pierwszy po polsku, została już przetłumaczona na najważniejsze języki świata. Jej premierze towarzyszyła pierwsza od zakończenia wojny wizyta autora w Polsce, w tym w Muzeum Powstania Warszawskiego, rejestrowana przez ekipę amerykańskiej wytwórni filmów dokumentalnych JEM GLO INC.

Książka jest pamiętnikiem z lat II wojny światowej Yehudy Nira, urodzonego w 1930 r. we Lwowie, obecnie profesora psychiatrii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Cornell. Relacja dotyczy wstrząsającej wędrówki, jaką autor, wówczas jedenastoletni chłopiec, podjął wraz z matką i siostrą po zamordowaniu ojca w 1941 r. Kolejne etapy tej podróży-ucieczki to widziana z bliska okupacja Lwowa, Krakowa oraz Warszawy. „Utracone dzieciństwo” stanowi poruszający dokument o ludziach zmuszonych do ukrywania swojej tożsamości, adaptujących się do niezwykle trudnych warunków. Szczególne cenne są dwa rozdziały poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, w którym czternastoletni bohater brał udział oraz rozdział opisujący exodus mieszkańców z płonącej Warszawy.

data publikacji 24 11 2005 powrót do Archiwum >
close