A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
30 06 2011 Promocja Archimapy!

Instytut Stefana Starzyńskiego oddział Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Architektury zapraszają na promocję archimapy – pierwszej z cyklu map-przewodników po architekturze Warszawy autorstwa Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia, która odbędzie się w czwartek, 30 czerwca, o godzinie 18:30 w Domu Funkcjonalnym przy ulicy Jakubowskiej 16 na Saskiej Kępie. Po promocji autorzy zapraszają na spacer śladami międzywojennej architektury Saskiej Kępy.

 
 "Archimapa 1918-1939" to pierwsza z planowanej serii pięciu dwujęzycznych map-przewodników po warszawskiej architekturze. 

 

Pierwsza, właśnie wydana przez Instytut Stefana Starzyńskiego oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, dotyczy dwudziestolecia międzywojennego i jest wyborem stu obiektów powstałych między 1918 a 1939 rokiem. Jak mówią autorzy wyboru, Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, zawężenie wyboru do zaledwie setki było bardzo trudne i na pewno nie wyczerpuje tematu: "Warszawa była najważniejszym ośrodkiem architektonicznym przedwojennej Polski. W czasie, gdy okrzepł styl narodowy, z nostalgicznymi odwołaniami do etosu ziemiańskiego, pierwsze kroki stawiała rodzima awangarda, szukająca rozwiązań na miarę nowych czasów. Budowano luksusowe kamienice i wille dla elit II RP, a jednocześnie trwały gorączkowe próby rozwiązania problemów mieszkaniowych najbiedniejszych warstw. W Warszawie można też podziwiać gmachy rządowe i siedziby wielkich instytucji – wyraz poszukiwań stylu, który łączyć miał mocarstwowe ambicje i modernizacyjne aspiracje młodej republiki". Autorzy starali się wybierać tak, by reprezentować wszystkie tendencje. Oprócz informacji historycznych, na mapie można znaleźć informacje o dostępie do tych obiektów, które można zobaczyć od środka. Mapa obejmuje tylko centrum, bliską Ochotę, bliski Mokotów i Saską Kępę, tak by zachować w miarę dokładną skalę i przyjazne dla pieszych odległości. Do najważniejszych miejsc na Żoliborzu, do dyrekcji PKP na Pradze, na Tor Wyścigów Konnych na Służewcu oraz kampus AWF na Bielanach prowadzą odsyłacze. Kolejne mapy będą dotyczyły następnych okresów w architektonicznej historii Warszawy, aż po dzień dzisiejszy.
 
ARCHIMAPA 1918-1939
Warszawa.
Architektura 20-lecia międzywojennego
 
Opracowanie i wybór: Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś
Grafika: Magdalena Piwowar
 

 


data publikacji 28 06 2011 powrót do Archiwum >
close