A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
30 11 2010 Powstanie '44 w komiksie.

Znamy już wyniki czwartej edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim „Powstanie ’44 w komiksie”. Decyzją Jury nagrody otrzymali:

I miejsce – „Traf” Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz  nagroda: 2000 euro brutto, (weterani konkursu - w edycji 2008 zajęli III miejsce pracą „Chodzące nieszczęście”, rok temu – zajęli II miejsce pracą – „Wyjście”)


II miejsce – „Piaskownica” Jakub Grochola i Michał Chojnacki, nagroda:  1200 euro brutto,


III miejsce – „W miłości i na wojnie” Janusz Ordon i Radosław Smektała nagroda: 800 euro brutto(praca tych samych autorów została zgłoszona do II edycji konkursu i znalazła się w antologii pokonkursowej)

 

  • Wyróżnienia:

1.    „Stąd do wolności” Paulina Królikowska i Daniel Baum
2.    „Miasto Duchów” Jacek Michalski

 

  • Wyróżnienie specjalne – za klimat kobiecy:

„Na wymiar” Ewa Korsak, Andrzej Łaski


Nagrodzone prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii komiksów. Wśród nich znajdą się prace nagrodzone oraz te wskazane przez Jury.

24 czerwca 2010 Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim pt. „Powstanie ‘44 w komiksie”. Jest to czwarta edycja konkursu, a także druga o zasięgu międzynarodowym. Tematem przewodnim były „morowe panny”, czyli udział kobiet w Powstaniu Warszawskim. 5 listopada odbyło się posiedzenie Jury pod honorowym przewodnictwem Henryka Chmielewskiego „Papcia Chmiela”. Pieczę artystyczną nad konkursem objął Przemysław „Trust” Truściński. Tegoroczna edycja konkursu wzbudziła duże zainteresowanie wśród osób, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem komiksów (m.in. Ernesto Gonzales, Grzegorz Janusz), jak i amatorów. Zostało zgłoszonych 71 prac z wielu miast Polski, jak również z zagranicy: Litwy (2 prace w jęz. polskim), Węgier (1 praca w jęz. polskim). Najstarszy uczestnik konkursu urodził się w 1955 roku, a najmłodszy w 1999 roku.

 

  • Członkowie jury:

Przewodniczący Honorowy – Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”, Przemysław „Trust” Truściński, Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Karolina Korwin-Piotrowska, Agata Nowicka „Endo”, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka - Przedstawiciel MPW, Mirosław Urbaniak, „Miras”  – zwycięzca edycji 2009.


Organizator konkursu: Muzeum Powstania Warszawskiego
Partner konkursu: Klub Świata Komiksu
Patronat: Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl oraz portal komiksowy Gildia, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Partner wspierający: Poczta Polska

 

        

  

 


 


data publikacji 30 11 2010 powrót do Archiwum >
close