A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
25 06 2013 Pokaz filmu "Dług niehonorowy".

25 czerwca o godz. 18.00 w Sali pod Liberatorem MPW odbędzie się polska premiera filmu dokumentalnego „Dług niehonorowy”, zrealizowanego staraniem Polish Heritage Society UK, brytyjskiej organizacji charytatywnej o polskich korzeniach. Powstanie filmu oraz jego projekcja ma związek z przypadającymi w przyszłym roku uroczystościami obchodów 70. rocznicy desantu w Arnhem. Wstęp na projekcję jest wolny.

 


Film jest poświęcony polskiemu generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu i jego Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, która w założeniu miała pomóc walczącej Warszawie, w praktyce jednak nigdy tam nie dotarła, gdyż posłano ich do Arnhem. Do dziś ta historia wzbudza kontrowersje i stanowi niezakończony rozdział w tragicznych i bohaterskich poczynaniach tych, co mieli zawsze lecieć „najkrótszą drogą”. Celem filmu jest upamiętnienie zasług generała Stanisława Sosabowskiego oraz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Bitwie pod Arnhem w 1944 r.

 


Premiera filmu miała miejsce 12 lutego 2013 roku w Ambasadzie RP w Londynie i zgromadziła licznych gości, w tym m.in. wnuka generała Sosabowskiego - Michaela Sosabowskiego oraz brytyjskiego dowódcę garnizonu w Aldershot, pułkownika Mike’a Russella.


data publikacji 14 06 2013 powrót do Archiwum >
close