A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
21 03 2013 Pamiętniki Żołnierzy Baonu AK "Zośka".

Zapraszamy na promocję książki - Pamiętniki Żołnierzy Baonu AK „Zośka” - wydanej przez Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. Jest to nowe, trzytomowe wydanie książki, która będąc zapisem pamiętnikarskim jest zarazem dziełem historycznym, pełnym informacji o Batalionie i jego szlaku bojowym w czasie Powstania Warszawskiego.

Spotkanie odbędzie się 21 marca (czwartek) godz. 14.00 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

 

 

Udział wezmą:

  • prof. dr hab. inż. Tytus Karlikowski „Tytus”
  • Witold Sikorski „Boruta"
  • Mariusz Olczak, Archiwum Akt Nowych
  • Katarzyna Utracka, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Pietrzak z Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Ziemi w Warszawie.
 

W książce znajduje się 28 tekstów dotychczas niepublikowanych - część z nich została odzyskana ze zbiorów Archiwum Akt Nowych. Są to materiały skonfiskowane przez organa bezpieczeństwa w latach 1948-1949, w tym autorstwa Jana Rodowicza „Anody”. „Pamiętniki…” zawierają relacje nie tylko z pierwszej linii walk – wiele miejsca poświęcono również na wspomnienia łączniczek i sanitariuszek. Atrakcyjnym dodatkiem VII wydania jest m.in. pełna lista żołnierzy Batalionu, uczestników Powstania Warszawskiego. Na potrzeby tej publikacji udało się odtworzyć nazwiska niektórych osób, występujących dotychczas jako „N.N.”.
 

W książce znajdziemy również mapy rejonów walk i szkice miejsc poszczególnych akcji. Bogata szata graficzna to przede wszystkim największy dotychczas publikowany zbiór zdjęć żołnierzy - w tym wiele dotychczas niepublikowanych - oraz zdjęcia umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy Batalionu. Ważną częścią „Pamiętników…” jest tekst dowódcy Batalionu, Ryszarda Białousa „Jerzego”, w którym przedstawia on swoją ocenę Powstania. Autor pisał te słowa w 1958 r. co sprawia, że jego wypowiedź ma już odpowiednią perspektywę. W książce zawarty jest również tekst Mariusza Olczaka, reprezentującego Archiwum Akt Nowych, traktujący o historii powstawania „Pamiętników” od 1945 r.
 

Zapraszamy na stronę internetową www.batalionzoska.pl >, która łączy informacje o wydanej książce, Batalionie, jego żołnierzach i historii z informacjami o Społecznym Komitecie Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu AK „Zośka”, jego działaniach i Kwaterze Batalionu na cmentarzu na Powązkach w Warszawie.

 


data publikacji 14 03 2013 powrót do Archiwum >
close