A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
11 09 2015 Pamiątki z Powstania pod lepszą opieką

Pracownia Działu Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciła się o trzy nowe urządzenia, dzięki którym będziemy mogli dokładniej badać i konserwować wartościowe obiekty z Powstania Warszawskiego.
 

Mikroskop stereoskopowy, stół niskociśnieniowy i generator pary ultradźwiękowej – urządzenia zakupione dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwią naszym konserwatorom lepszą obserwację powierzchni i zniszczeń powierzchniowych obiektów zabytkowych, bezpieczne zabiegi na szczególnie wrażliwych i zniszczonych zabytkach oraz konsolidację obiektów o słabej strukturze.

Zakupiony sprzęt pozwala na przeprowadzanie zaawansowanych zabiegów na obiektach z okresu Powstania Warszawskiego, bardzo często wydobytych z ziemi lub z piwnic. W związku z tym występują w nich silne zniszczenia, m. in. zniszczenia strukturalne spowodowane przebywaniem w bardzo niekorzystnych warunkach (np. zniszczenia wywołane infekcją mikrobiologiczną, która niszczy strukturę papieru, emulsji fotograficznych, skóry) oraz korozje i ubytki.

 

Zakup urządzeń zrealizowano w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe", priorytet "Wspieranie działań muzealnych" (edycja 2015) realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
data publikacji 17 09 2015 powrót do Archiwum >
close