A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
14 06 2016 Otwarcie drugiej edycji wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” na Woli

Od 14 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli po raz drugi odwiedzić wystawę plenerową poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Ekspozycja ta jest kontynuacją zeszłorocznej odsłony projektu i potrwa do jesieni br.


Muzeum Powstania Warszawskiego przywraca pamięć o ofiarach cywilnych 1944 roku
Po licznych przychylnych głosach warszawiaków na temat zeszłorocznej wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” Muzeum Powstania Warszawskiego podjęło decyzję o jej wznowieniu. Od 14 czerwca br. instalacja w alei głównej parku Powstańców Warszawy ujrzy światło dzienne. Utrzymany został wizualny charakter wystawy, tj. jej wieczorne podświetlenie. Dzięki temu ekspozycja symbolizuje znicz, działa na emocje i również poprzez swoją formę składa hołd ofiarom.

 


Na 93 białych bryłach zaprezentowanych jest 57 189 nazwisk warszawiaków poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Ukazane są imiona i nazwiska, data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. Przedstawiona lista ofiar cywilnych to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim. Od momentu zeszłorocznego otwarcia instalacji trwa akcja społeczna prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Dotychczas w efekcie tych działań listę ofiar cywilnych Powstania uzupełniono o 1474 nowe nazwiska. Ponadto dokonano 1016 korekt i aktualizacji już istniejących informacji.

 

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dziękując za dotychczasową pomoc i zaangażowanie mieszkańców Warszawy w doskonalenie projektu „Zachowajmy ich w pamięci”, zwraca się z prośbą o nieustanne uzupełnianie archiwów o nowe informacje: Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania tych informacji do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl. Zapraszamy również do siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.

 

 

W ramach zbliżających się obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego warszawiacy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach poświęconych ludności cywilnej Woli i przejdą ulicami Warszawy w Marszu Pamięci. Dyrektor Jan Ołdakowski podkreśla: 5 sierpnia, po corocznych oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim, warszawiacy przejdą wolskimi ulicami w Marszu Pamięci i dotrą do naszej wystawy. Będą mieli okazję w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świecę pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.

 

Interaktywna baza ofiar cywilnych wkrótce na www.1944.pl
Efekty trwających rok kwerend i prac archiwizacyjno-redakcyjnych będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych również po zakończeniu wystawy. Stanie się tak dzięki interaktywnej bazie ofiar cywilnych Powstania. Inauguracja tej specjalnej bazy danych nastąpi w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Od tego momentu każdy, kto odwiedzi muzealną stronę internetową www.1944.pl, będzie mógł znaleźć poszerzone informacje o ofiarach Powstania, a także aktualizować i poprawiać zawarte w bazie dane. Uwagi te będą następnie poddawane weryfikacji merytorycznej przez grono historyków i udostępniane opinii publicznej. Tak oto powstanie jeszcze dokładniejsza i nieustannie aktualizowana lista mieszkańców Warszawy, którzy padli ofiarą niemieckiego okupanta.

 

 

Autor wszystkich zdjęć: Marek Michalski/MPW

 

Koncepcja merytoryczna wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Paweł Kowal
Konsultacja historyczna: prof. Tomasz Szarota, dr hab. Michał Kopczyński, dr Maciej Wyrwa
Autorzy projektu architektonicznego i graficznego wystawy: Justyna Czerniakowska, Ola Kot, Michał Paszke
Realizacja wystawy: ABN Studio, „Instaltech” Adamiec Dominik
 


data publikacji 14 06 2016 powrót do Archiwum >
close