A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
13 04 2016 Ornito-elyta inteligencka. Ptaki krukowate Warszawy

Niegdyś tępiono je, ponieważ były widywane m.in. podczas pożerania zwłok na polach bitew. Niektóre z nich, np. czarnowron, do dziś noszą piętno tamtych czasów, ukryte w nazwie gatunkowej (ang. carrion – padlina). Spożywając padlinę, śpiewają w sobie tylko zrozumiałym języku krakanym, a na dodatek większość z nich wygląda, jakby diabeł pogłaskał je usmoloną ręką. Wszystko to w oczach naszych przodków czyniło z ptaków krukowatych zły omen. W przeszłości odpychały, obecnie fascynują.


Ornitolog Paweł Pstrokoński podczas swojego wykładu opowie o niezwykle inteligentnych ptakach z rodziny Corvidae (większość z nich zapewne obraża się, słysząc pod swoim adresem epitet: „Ty ptasi móżdżku!”). Dowiemy się, że krukowate to istoty pełne sprzeczności: swawolne i poważne, dostojne i cwane, święte i przeklęte zarazem. Wszyscy zainteresowani będą mogli skonfrontować tę wiedzę z codziennymi obserwacjami przeprowadzanymi na przedstawicielach warszawskiej ornito-elyty – bo przecież każdy mieszkaniec stolicy, chce czy nie, jest świadkiem poczynań wszędobylskich wron, kawek, srok, sójek i gawronów.


13.04.2016 r., godz. 18:00. Audytorium im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wstęp wolny.

 

 


 

WKRÓTCE: dwa kolejne spacery z cyklu „Warszawa straszy piórka”. Data: 16 i 23 kwietnia. Udział po rejestracji, która rozpocznie się odpowiednio 12 i 19 kwietnia.

 


 

 

  • Warszawa stroszy piórka

Zapraszamy do udziału w nowym cyklu spotkań organizowanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Zamysłem cyklu pt. Warszawa stroszy piórka jest przybliżenie mało znanej grupy mieszkańców stolicy – ptaków. Spojrzymy na miasto czarnymi, bystrymi oczkami z krzewów, dachów lub czubków drzew. W dżunglę ptasich losów zabiorą nas ornitolodzy, pasjonaci, nauczyciele i miejscy aktywiści. Ludzie, dla których ptaki i przyroda to sposób na życie. Z nimi podczas naszych wykładów, spacerów i warsztatów poczujemy, jak to jest, gdy Warszawa stroszy piórka.


data publikacji 05 04 2016 powrót do Archiwum >
close