A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 05 2012 Opowiem Ci o wolnej Polsce.

W Muzeum Powstania Warszawskiego trwa finał projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce". Spotkania z harcerzami „Szarych Szeregów” i żołnierzami Armii Krajowej. Rozmowy z osobami zesłanymi na Syberię, a także z członkami antykomunistycznych organizacji powojennych, czy nagranie wspomnień Lecha Wałęsy – to tematy, które zaprezentują uczniowie… W ramach projektu „Opowiem Ci o wolnej Polsce” uczniowie prowadzili blogi, uczestniczyli w warsztatach, kręcili filmy i opracowywali wiadomości zdobyte podczas rozmów ze świadkami historii. Na konferencji 20-22 maja zaprezentujemy efekty ich prac.

Konferencja „Opowiem Ci o wolnej Polsce” jest okazją do zaprezentowania wyników swoich prac oraz wymiany spostrzeżeń i doświadczeń między uczestnikami programu. Podczas targów projektów uczniowie przedstawią efekty swoich działań – filmy, dokumenty, nagrania audio oraz fotografie, które powstały podczas realizacji ich szkolnych projektów. To również szansa na rozmowę z zaproszonymi ekspertami – historykami, socjologami, dziennikarzami, którzy po zakończeniu prezentacji omówią działania uczniów w programie. W tym roku gościem specjalnym podsumowania programu będzie aktorka Anna Nehrebecka. Więcej informacji można znaleźć na www.ceo.org.pl/opowiem Najlepiej zobaczyć na tej stronie blog programu.

Do Warszawy przyjedzie 30 zespołów uczniowskich (około 120 osób). Oprócz grup z Warszawy przyjadą uczniowie z całej Polski: z Wrocławia, Tuszymy, Darłowa, Góry, Sobótki, Polic, Lublińca, Radomia, Ostrzeszowa, Wieliczki, Garbowa, Ożarowa Mazowieckiego, Kłomnic, Potoku koło Krosna, Lublina, Wzdołu Rządowego, Gdańska, Częstochowy i Chmielnika. Wśród gości będą nawet uczniowie zza wschodniej granicy - ze szkoły polskiej w Żytomierzu.

 

  • „Opowiem Ci o wolnej Polsce” – to program, który ma na celu zachęcić młodych ludzi do odkrywania historii lokalnej, inicjować refleksje i dyskusję na temat wydarzeń, które wpłynęły na losy Polaków w XX wieku. Pod opieką nauczycieli zespoły uczniowskie wspólnie przeprowadzają projekty badawcze, w których główną rolę odgrywają rozmowy ze świadkami historii – uczestnikami wydarzeń lat 1939 – 1989. Młodzi pasjonaci historii zgłębiają źródła, docierają do świadków i zbierają ich relacje, dokumenty oraz fotografie. Działają również na rzecz upowszechnienia zdobytej w ten sposób wiedzy: włączają w swoje działania miejscową społeczność, redagują gazetki, przygotowują wystawy i happeningi.


„Opowiem Ci o wolnej Polsce” realizowane jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.


data publikacji 22 05 2012 powrót do Archiwum >
close