A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
20 12 2007 Oglądaj, czytaj i zwiedzaj Jak „ekspresowo zwiedzać Warszawę", zademonstrował w filmie „Mąż swojej żony" Barei Ciapuła grany przez Wiesława Golasa uroczej Renacie (w tej roli Elżbieta Czyżewska). Ciapuła zabiera Renatę na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Od Pałacu właśnie i od Dworca Centralnego proponuje poznawanie stolicy autor "Filmowego przewodnika po Warszawie" - Grzegorz Sołtysiak. .
To już druga po „Przewodniku po powstańczej Warszawie" książka wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego zachęcająca do nietypowego zwiedzania stolicy (trzecia - po warszawskich blokowiskach - ma się ukazać na początku roku).
Autor przewodnika filmowego - Grzegorz Sołtysiak-zapowiada: „Dowiecie się (...), jak wyglądała Warszawa, gdzie kręcone były konkretne zdjęcia jak wyglądają telewizyjne korytarze, którymi biegała Agnieszka z "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy, czy istniał słynny bar z łyżkami na łańcuchach i przykręcanymi do stołu miskami sfilmowany w „Misiu" Stanisława Barei, a także - gdzie kręcono mroczne sceny z warszawskiego półświatka w "Osmym dniu tygodnia" Aleksandra Forda.
Zajrzymy też do istniejących jeszcze restauracji, które dawno, dawno temu "kontrolował" bohater filmu "Gangsterzy i filantropk". Jego książka porządkuje wiedzę o miejscach, gdzie kręcono hity polskiego kina. Choć autor zastrzega, że subiektywnie wybrał filmy, to i tak dotąd nikt tak obszernie nie przedstawił filmowej Warszawy. Książkę uzupełnia świetna płyta DVD z fragmentami filmów. Nic tylko czytać i oglądać!

Gazeta Wyborcza Stołeczna (20-11-2007)
data publikacji 20 12 2007 powrót do Archiwum >
close