A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 09 2006 Od Powstania po teraźniejszość .
Obraz „Wykreślanie” toruńscy artyści z Galerii Rusz namalowali na murze w Ogrodzie Różanym przy Muzeum Powstania Warszawskiego. „Wykreślanie” jest trzecią pracą wykonaną na Murze sztuki w Ogrodzie Różanym. Dołączyła do obrazów Edwarda Dwurnika i grupy Twożywo. Pomysłodawcom projektu chodziło m.in. o umożliwienie widzom obserwowania artystów w trakcie procesu twórczego. Galeria Rusz postawiła skłonić odbiorców do zamyślenia nad podobieństwami między rokiem 1944, czyli czasem Powstania a teraźniejszością.
- „Wykreślanie” opowiada o skomplikowanej sytuacji powstańców, którzy starali się wykreślić (narysować, wykreować) wielkie idee, jak wolność, niepodległość, demokracja itd. i walczyć o nie — piszą o przesłaniu swojego obrazu artyści. - Niestety idee te zostały siłą wykreślone (skreślone, zniszczone) na 45 lat (nastały czasy PRL-u). Każdy czas ma swoje wyzwania, również teraz następuje na nowo wykreślanie wielkich idei (wolności, sprawiedliwości, tolerancji itd.) w nowym globalnym świecie i mamy nadzieję, że nie zostaną one skreślone.
Toruńska Galeria Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski) znana jest przede wszystkim mieszkańcom miasta z obrazów, które umieszcza na billboardzie przy Szosie Chełmińskiej nieopodal targowiska miejskiego. Urządziła także kilka akcji ulicznych. Współpracuje również z Urzędem Miasta. Twórcy zaprojektowali m.in. kalendarz i autobus promocyjny.

Nowości (10-08-2006)
data publikacji 22 09 2006 powrót do Archiwum >
close