A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
28 11 2008 Obrazy sprzed zagłady Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego powiększyły się o kolekcję zdjęć, na których uwieczniono stolicę w październiku 1944 roku, po zdławieniu Powstania
Na czarno-białych fotografiach widać m.in. skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi, Al. Ujazdowskie, ul. Piękną i ul. Puławską oraz plac Żelaznej Bramy. Nie wiadomo, kto je zrobił. - Są szczególnie cenne, bo prezentują fragment słabo poznany w historii stolicy - przyznaje rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
.
Zdjęcia przekazał muzeum emerytowany lekarz psychiatra Jerzy Przybysz, który na co dzień mieszka w Toruniu.- Podarował mi je mój przyjaciel. świetny pedagog i matematyk Kazimierz Lewkowski, po wojnie dyrektor gimnazjum w Grójcu. Nie wiem, jak fotografie znalazły się w jego rękach - opowiadał podczas wczorajszej uroczystości.
- Do przekazania zdjęć namówił mnie mój najstarszy syn, który po wizycie w muzeum był bardzo poruszony. Nie miał wątpliwości, że fotografie powinny się tam znaleźć - dodał.
Zdjęcia można zobaczyć w zakładce „Fototeka” na stronie MPW: www.1944.pl. Po opracowaniu zostaną pokazane na wystawie w Muzeum. Są też na naszej stronie internetowej www.zw.com.pl.

Życie Warszawy (03-10-2008)
data publikacji 28 11 2008 powrót do Archiwum >
close