A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
24 02 2011 Nominacja do nagrody Fryderyka.

Z przyjemnością informujemy, że album Adama Pierończyka "Komeda The Innocent Sorcerer", którego Muzeum Powstania Warszawskiego jest współwydawcą, został nominowany do fonograficznej nagrody Fryderyk 2011 w kategorii "jazzowy album roku".

"Adam Pierończyk zbliża się do Komedy próbując zrozumieć istotę jego muzyki, a nie naśladując jego brzmienie. Fundamentalna jest rezygnacja z fortepianu - instrumentu kojarzonego z Komedą. Gitara klasyczna wprowadza przestrzenny, lekki nastrój. Struny nylonowe zamiast stalowych, więcej instrumentów perkusyjnych niż samej perkusji (…). Echa Coltrane'a, harmonie Billa Evansa, latynoska lekkość, własne uczucia i tematy Komedy, przyciągnięcie uwagi słuchacza i pełne zanurzenie (…). Muzyka z tego albumu podchodzi do kompozycji Komedy niejako od zewnątrz, odkrywa je na nowo, na nowo aranżuje, okrąża i uaktualnia “ - Dr Bert Noglik, niemiecki krytyk jazzowy, redaktor niemieckiej edycji Jazz Forum.

 

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: "W historii muzyki można spotkać wiele ryzykownych i egzotycznych połączeń: Mike Patton śpiewał zarówno "Dziecko Rosemary", jak i piosenki Lady Gagi, a ostatnio Gaba Kulka zaaranżowała "Aces High" zespołu Iron Maiden. Tak samo słuchając Adama Pierończyka, można odnieść wrażenie, że wspólnie z Krzysztofem Komedą grają dla nas w jakiejś zadymionej, warszawskiej knajpie, a my nie wiemy czy znajdujemy się nadal w XXI wieku, czy w latach 60-tych minionej epoki. Duet doskonały.

 

Rozpoczynając współpracę z Adamem, wiedzieliśmy, że album będzie zjawiskowy. Nie spodziewaliśmy się jednak, że "Niewinny Czarodziej" stanie się jakością na polskiej scenie jazzowej."

 

Zbigniew Namysłowski: "…już po pierwszych taktach wiedziałem, że ta płyta to coś zupełnie innego i niezwykłego…"

 

Janusz Muniak: "Komeda odżył i jak gdyby odmłodniał. Adamie! Siłą swojej wspaniałej wyobraźni wskrzesiłeś Krzysia"

 

Tomasz Stańko: "Bomba. Naprawdę godne polecenia"

 

 

 

  • Adam Pierończyk - czołowy saksofonista,  uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej. „Newsweek” określa Pierończyka jako jednego z jazzmanów, którzy zdecydują o kształcie polskiego jazzu w XXI wieku. Adam Pierończyk to ścisła czołówka polskiego jazzu. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Fryderyka, nieprzerwanie od 2003 roku jest uznany przez Jazz Forum za Najlepszego Saksofonistę Sopranowego, został wyróżniony również przez "Gazetę Wyborczą" jako „jeden z pięciu najbardziej wpływowych muzyków jazzowych w Polsce na XXI wiek. Koncertuje na całym świecie, w tym na najważniejszych festiwalach m.in. North Sea Jazz Festiwal. Współpracował z takimi artystami jak Leszek Możdzer, Bobby Mcferrin i Borys Szyc

data publikacji 24 02 2011 powrót do Archiwum >
close