A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
18 11 2010 Niewinni Czarodzieje znowu w Warszawie.

Konferencją w legendarnym klubie „U Aktorów” rozpoczęliśmy V festiwal warszawski „Niewinni Czarodzieje”. Na spotkaniu obecni byli Maria Wasowska, Zofia Kucówna, Grzegorz Wasowski, Kot Przybora, Dariusz Gawin i Jan Ołdakowski. Konferencję poprowadziła Monika Makowska-Wasowska.

 

W tym roku inspiracją do stworzenia programu festiwalowego stała się twórczość Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory - autorów „Kabaretu Starszych Panów”. Od 18 do 27 listopada 2010 Warszawą rządzić będą dancingi, koncerty, akcje teatralne, warsztaty, wystawy i happeningi, a to wszystko w ciekawych miejscach takich, jak: dawny „Dom Partii” czy legendarna restauracja „Sofia”. W programie festiwalu m.in. koncert Agi Zaryan, dancing połączony z koncertem Macieja Maleńczuka w budynku dawnej siedziby KC PZPR, a na finał zespół BIFF oraz Silent Evening.

 

Poświęciliśmy także sporo uwagi polskiemu wzornictwu z lat 50. i 60. - zapraszamy m.in. na wykład słynnych projektantów: Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Pawła Grobelnego. Nie zabrakło miejsca dla polskiego komiksu – Nieznani Sprawcy, czyli najsłynniejsi rysownicy (Przemek „Trust” Truściński, Tomasz Pastuszka, Krzysztof Ostrowski) przygotują dla nas happening inspirowany twórczością Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Twórczość Starszych Panów wziął także na warsztat teatr improwizowany Klancyk!, przygotowując m.in. spektakl „Butem, knutem!”.

 

Starsi Panowie jako niewinni czarodzieje? Dwóch eleganckich panów z kwiatem w butonierce i cylindrze na tle epoki gomułkowskiej prezentowali świat abstrakcyjny, prawie nierealny do którego wszyscy chętnie „zaglądali”. Kabaret inteligentnie kontestował bylejakość i narzuconą programowość zachowań i stylu. Sama Agnieszka Osiecka wspomina, że znała rodzinę, która: „na jeden uroczysty wieczór przebierała się w wytworne stroje, zapalała świece i dopiero tak przygotowana zasiadała przed telewizorem”. Związani, wrośnięci w Warszawę i warszawskie ulice Starsi Panowie stali się synonimem tego co eleganckie, dowcipne, inteligentne, niezależne, tego czego poszukiwała Warszawa po odwilży 1956 roku.

 

Idea festiwalu „Niewinni Czarodzieje” nawiązuje do odwilży października po 1956r., jednego z najbardziej barwnych okresów w polskiej kulturze lat 50. Patronami festiwalu do tej pory byli m.in. Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski czy Agnieszka Osiecka i Marek Hłasko. Tegoroczna edycja skupia się na sylwetkach i twórczości Jerzego Wasowskiego oraz Jeremiego Przybory czyli „Starszych Panów”. Z okazji małego jubileuszu, piąta edycja festiwalu, „Niewinni czarodzieje” opanuje Warszawę na ponad tydzień.

 

Celem Festiwalu jest przybliżenie warszawiakom znanych postaci życia kulturalnego stolicy lat 50. i 60. oraz inspirowanie młodych artystów do realizacji atrakcyjnych wydarzeń artystycznych. Podczas każdej edycji Festiwalu staramy się odkrywać przed mieszkańcami Warszawy ciekawe, często zapomniane przestrzenie. Do tej pory organizowaliśmy nowatorskie przedsięwzięcia w piwnicach hotelu Europejskiego, w podziemiach kamienicy na Smolnej, w kinie „Iluzjon”, czy w opuszczonej Bibliotece Krasińskich na ul. Okólnik, a także w kinie „Wars” na Nowym Mieście.

 

Szczegóły na www.niewinniczarodzieje.pl

 


data publikacji 18 11 2010 powrót do Archiwum >
close