A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
13 10 2011 Namibijskie kontrasty w Fotoplastikonie.

"Namibijskie kontrasty" to stereoskopowy zapis podróży fotografa Tomasza Bielawskiego, członka Polskiego Klubu Stereoskopowego, po afrykańskim państwie Namibia. Fotograf wybrał się w tę egzotyczną wędrówkę konno śladami znanego podróżnika Kazimierza Nowaka. Trójwymiarowe zdjęcia umożliwią zwiedzającym Fotoplastikon przeniesienie się do tego niezwykle urozmaiconego krajobrazowo kraju, na zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. namibijski płaskowyż, wygasły wulkan, pustynię Namib, ale również życie codzienne Namibijczyków. Wystawa od 13 października w Fotoplastikonie Warszawskim.


Namibia to państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Tamtejsze biura turystyczne określają swój kraj jako „krainę kontrastów”. Tomasz Bilewski, członek Polskiego Klubu Stereoskopowego,  w swoich zdjęciach udowadnia, że nie jest to tylko slogan reklamowy. Z jednej strony krainę tę otacza ocean, z drugiej rozpościera się Pustynia Namib, jak dalej wymienia autor zdjęć: Słonie i foki, kolczaste akacje i aleje palmowe, gorące dni i nocne przymrozki,  gładkie asfaltowe „dwupasmówki” i powybijane szutrowe drogi, nowoczesne metropolie i prowincje, w których czas jakby się zatrzymał – wszystkie te kontrasty będzie można zobaczyć w Fotoplastikonie Warszawskim od 13 października.


Wystawa jest zapisem podróży śladami polskiego podróżnika, fotografa i dziennikarza Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 odbył samotną wyprawę po Afryce. Osiemdziesiąt lat później grupa podróżników postanowiła powtórzyć jego wyczyn i, tak jak znany podróżnik, wybrała się w rowerową podróż po Afryce. Osiemdziesiąt lat temu w Namibii rower Kazimierza Nowaka odmówił jednak posłuszeństwa i podróżnik przemierzył ten kraj konno. W jego ślady poszedł przyjaciel Fotoplastikonu Tomasz Bielawski, który wziął udział w tym właśnie etapie afrykańskiej ekspedycji – czyli konnej wyprawie przez Namibię. Swoje wrażenia uwiecznił za pomocą aparatu stereoskopowego. Jak sam mówi: Podróżując przez Namibię z południa na północ i ze wschodu na zachód z aparatem stereoskopowym w ręku pokochałem ten czarujący, niesamowity i przepełniony słońcem kraj. (…) Dzisiaj tym wszystkim chciałbym się podzielić z Wami.


Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.
 


data publikacji 07 10 2011 powrót do Archiwum >
close