A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
14 04 2016 Muzyka pod Liberatorem. Koncert muzyki Witolda Lutosławskiego

Zapraszamy na wieczór z utworami Witolda Lutosławskiego pisanymi dla dzieci. Będzie to prezentacja mniej znanego oblicza kompozytora, który twórczością dla najmłodszych, pisaną do poezji znakomitych polskich literatów, zachwycał słuchaczy Polskiego Radia.

 

Lutosławski napisał ponad 40 piosenek dla dzieci – większość w czasie ofensywy socrealizmu w sztuce. Kompozytorowi udało się przetrwać ten okres, bo zamiast pisać „do szuflady“, przyjmował zamówienia od radia i telewizji na kompozycje dla dzieci. Wiele z nich cieszyło się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych wykonawców. Niektóre trafiały do śpiewników obowiązujących w szkołach i materiałów dla nauczycieli, dzięki czemu poznały je miliony Polaków.

 

W czasie koncertu z cyklu Muzyka pod Liberatorem przypomnimy część z nich! Utwory Witolda Lutosławskiego zabrzmią w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik.

 

Olga Pasiecznik – pochodząca z Ukrainy sopranistka, specjalizuje się w wykonawstwie oper barokowych i klasycznych, muzyki francuskiego impresjonizmu, muzyki oratoryjnej oraz utworów współczesnych. Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, ale usłyszeć ją można na wielu europejskich scenach. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 30 płyt, m.in. z nagraniami „Requiem” Mozarta, „Mszy Nelsońskiej” Haydna, „Alcide” Bortniańskiego, opery „Imeneo” Haendla oraz pieśni Lutosławskiego.

 

Oldze Pasiecznik będzie towarzyszyć przy fortepianie siostra Natalia – mieszkająca w Szwecji pianistka i kameralistka. Razem nagrały dwie płyty z muzyka ukraińską dla renomowanej francuskiej wytwórni OPUS 111, a także pieśni Mendelssohna i Dvoraka.

 

Wydarzenie poprowadzi Barbara Schabowska, dziennikarka radiowej Dwójki, która podczas spotkania porozmawia z Elżbietą Markowską – prezes Towarzystwa imienia Witolda Lutosławskiego.

 

14 kwietnia (czwartek), godz. 19:00, Sala pod Liberatorem. Wstęp wolny.

 

Koncert jest częścią cyklu „Muzyka pod Liberatorem” prezentującego warszawskich kompozytorów muzyki poważnej. Współorganizatorem cyklu „Muzyka pod Liberatorem” jest Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 


data publikacji 05 04 2016 powrót do Archiwum >
close