A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
26 09 2007 Muzeum Powstania uczy, bawiąc Już nie długo powstanie seria publikacji i wydawanych przez muzeum. Jedną z nich jest „Przewodnik po powstańczej Warszawie". Trwają też prace nad książką o stołecznych blokowiskach..
- Pomysł na tę pozycję narodził się z przekonania, że Warszawa potrzebuje nowych sposobów opisu własnej tożsamości - tłumaczy Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i pomysłodawca przewodnika po blokowiskach i filmowej Warszawie . - Ludzie są zmęczeni zestawem obiegowych stereotypów: że Warszawa jest wielką wsią. Trzeba im zaproponować takie sposoby opowiadania o stolicy, w których mogliby się rozpoznać.
Dlatego dla mieszkańców, którzy znają miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje gry miejskie. Podczas tych zabaw stolica zamienia się w planszę do gry. Przeprowadzono m.in. grę literacką na podstawie „Złego" Leopolda Tyrmanda. Dużą popularnością cieszyła się też fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania". Jej, uczestnicy wcielili się w powstańczych fotoreporterów. Dostali instrukcje, w których zaznaczono 18 miejsc rozrzuconych po centrum Warszawy i zainscenizowanych jak w roku 1944. Podążając wyznaczoną trasą, uczestnicy byli świadkami powstańczych potyczek i scen z życia w walczącej stolicy.
Muzeum postawiło też na edukację. Prowadzi zajęcia z nauczycielami, studentami, uczniami warszawskich szkół, a nawet z przedszkolakami. Dzieci poznają historię, oglądając spektakle i stemplując kartki pieczątkami powstańczej poczty.

Życie Warszawy (11-08-2007)
data publikacji 26 09 2007 powrót do Archiwum >
close