A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 06 2013 Modernistyczna Przestrzeń Warszawy.

Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z architektem Grzegorzem Miką, autorem strony „Warszawski Modernizm 1905-1939” zapraszają na cykl spacerów śladami warszawskiego modernizmu "Modernistyczna Przestrzeń Warszawy".

 

  • Najbliższy spacer: 

22.06 godz. 15.00 - wycieczka rowerowa Śladami Dzielnicy Piłsudskiego. Spotkanie: róg Klonowej i Chocimskiej. Konieczna rejestracja >

 

Projekt skupia się na architekturze modernistycznej pierwszej połowy XX w. Wykłady oraz spacery przygotowane zostały przez znawcę historii architektury – architekta Grzegorza Mikę, który prowadzi stronę „Warszawski modernizm
1905-1939
”.

 

Celem projektu jest zapoznanie uczestników z tematyką modernizmu - stylu, który dominował na stołecznych budowach od lat 20. i 30., prawie do samego końca PRL, i na stałe wpisał się w warszawski krajobraz - od małych willi miejskich do monumentalnej architektury gmachów administracji państwowej. Podczas wykładów, słuchacze zapoznają się z najważniejszymi planami rozwoju miasta oraz dzielnic, nowymi tendencjami, koncepcjami i inwestycjami urbanistycznymi, które to, osadzone w szerokim kontekście przemian politycznych i społecznych w XX wieku, umożliwią zrozumienie dlaczego współczesna Warszawa wygląda tak a nie inaczej.


Projekt złożony jest z dwóch etapów:
Cykl czterech spacero–wykładów prowadzonych na terenie kilku najważniejszych założeń urbanistycznych i architektonicznych pierwszej połowy XX w. W programie: zwiedzanie WSM na Żoliborzu, Alei Na Skarpie, Trasy N-S oraz terenu Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. Każdy spacer będzie trwał ok. 2 – 3 godzin, w zależności od trasy. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć nowoczesne rozwiązania urbanistyczne, a także dowiedzieć się o założeniach architektury, historii oraz funkcji ważnych dzieł architektury na trasie.

 

Terminy spacerów to kolejne soboty:

  • 11 V godz. 15.00 - Trasa N-S. Spotkanie: Al. Niepodległości 130/ Króżańska
  • 25 V godz 10.45 - Wyścigi Konne. Spotkanie: Brama Główna przy ul. Puławskiej
  • 8 VI godz. 15.00 - Aleja na Skarpie. Spotkanie: Wiejska/ Matejki
  • 15 VI godz 15.00 - WSM. Spotkanie : Kino Wisła
  • 22 VI godz.15.00 - wycieczka rowerowa Śladami Dzielnicy Piłsudskiego

 

Jesienią zaś zapraszamy na mini-cykl czterech wykładów poświęconych przemianom przestrzennym Warszawy od końca XIX w. do lat 60. XX w. Dwugodzinne wykłady mają odbywać się cotygodniowo we wrześniu w audytorium im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego. Na wykładzie będzie można dowiedzieć się jak m.in. polityka, przemiany społeczne i ekonomia wpływały na przestrzeń i urbanistykę miasta, zarówno pod zaborami, w międzywojniu jak i podczas odbudowy i przebudowy Warszawy.


data publikacji 17 06 2013 powrót do Archiwum >
close