A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
30 07 2008 Mamy zwycięzcę! 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się finał II ogólnopolskiego konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim „Powstanie ’44 w komiksie”. Jury przewodniczył Henryk Chmielewski „Papcio Chmiel”. Pieczę artystyczną nad konkursem objął Przemysław „Trust” Truściński..
Decyzją Jury nagrody otrzymali:
I miejsce – Rafał Bąkowicz za pracę pt. „Sierpień”
II miejsce – Tomasz Bereźnicki za pracę pt. „Dobry”
III miejsce – Ernesto Gonzales (rysunek) i Grzegorz Janusz (scenariusz) za pracę pt. „Chodzące nieszczęście”
Wyróżnienie – Anna Steliżuk za pracę „Kołysanka dla Dziuni”
Wyróżnienie Muzeum z nagrodami rzeczowymi otrzymają jeszcze :

Wiktor Kulig (autor ma 8 lat) za Akcja „Kanał"

Wojciech Przybyszewski za „Niedokończony Ślub Ewy i Bema" (nieobecny)

Druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Powstanie ’44 w komiksie” wzbudziła duże zainteresowanie wśród osób, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem komiksów, jak i amatorów. Zostało zgłoszonych 47 prac z wielu miast Polski, jak również z zagranicy (dwie prace zostały przesłane z Irlandii). Na konkurs odpowiedziały zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się tworzeniem komiksów, jak
i amatorzy. Jedna z prac została wykonana przez ośmioletniego chłopca. W tym roku do regulaminu konkursu został wprowadzony nowy element - konieczność wykorzystania w pracy archiwalnego zdjęcia z czasów Powstania Warszawskiego. Tym samym Muzeum zachęcało do poznawania zbiorów ikonograficznych oraz do ożywiania autentycznych powstańczych kadrów. Tak wzorowane kadry znajdują się w każdej pracy, przybliżając rzeczywistość tamtych dni, jednocześnie pokazując konkretny moment historyczny w nowym ujęciu.

W pokonkursowej antologii komiksów zostanie opublikowanych około 10 prac konkursowych. Wśród nich znajdą się prace nagrodzone oraz te wskazane przez Jury. Pozostali autorzy i tytuły komiksów, które znajdą się w antologii to: „Niedokończony Ślub Ewy i Bema”- Wojciech Przybyszewski, „Legenda o Powstaniu”-Tomasz Pastuszka, „Magnuszewski - pieśń o Jarosławie Skrzyńskim”- Marek Igor Skrzyński,„Barykada” - Jarosław Skrzyński, Maciej Parowski, Tomasz Niewiadomski, „Kat” - Paweł Sambor, „Wyzwolenie”-Janusz Ordon, Radosław Smektała „Wolna 44” - Mariusz Pitura, Antoni Serkowski, „Pamięć Walcząca”- Paweł Piechnik, Tomasz Kontny.

Organizator: Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Print Partner
Patronat: Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Gildia.pl

data publikacji 31 07 2008 powrót do Archiwum >
close