A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
15 09 2006 Ku czci powstańców .
Doskwierający upał nie zniechęcił setek warszawiaków, a przede wszystkim uczestników Powstania Warszawskiego, do uczestniczenia w obchodach 62. rocznicy zrywu narodowego w stolicy. Wczoraj prezydent spotkał się z powstańcami i wręczył im odznaczenia państwowe. Mężczyźni i kobiety w podeszłym już wieku nie kryli łez wzruszenia.
- 62 lata temu dwadzieścia tysięcy niemal nieuzbrojonych dziewcząt i chłopców stanęło do walki z jedną z najlepszych armii świata i walczyło przez wiele dni. Powstanie Warszawskiego było próbą, może skazaną na niepowodzenie, ale konieczną, wywalczenia niepodległego państwa polskiego w ówczesnej sytuacji - powiedział prezydent Lech Kaczyński na placu Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prezydent przyznał wysokie odznaczenia państwowe kombatantom i osobom zasłużonym dla Muzeum. Pośmiertnie Ordery Orla Białego otrzymali rotmistrz Witold Pilecki i gen. Emil Fieldorf „Nil”. Ordery przyznano także lotnikom z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki, którzy pomagali powstańcom.

Gazeta Krakowska (31-07-2006)
data publikacji 15 09 2006 powrót do Archiwum >
close