A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
20 12 2007 Konspiracyjne wizje odbudowy miasta w Muzeum Powstania Jak mógłby wyglądać parlament albo osiedle Pilsudskiego na Mokotowie, gdzie przedwojenni planiści chcieli budować dzielnicę rządową, będzie się można dowiedzieć podczas spotkań w Muzeum Powstania Warszawskiego. .
Tematem pierwszego wykładu będą „konspiracyjne wizje powojennej odbudowy Warszawy". - Pokażemy unikalne plany i rysunki, które często z braku przyborów były rysowane ołówkiem na zwykłych kartkach papieru. To były plany tworzone na bieżąco, w miarę postępujących w wyniku wojny zniszczeń - mówi Jarosław Trybuś, historyk sztuki, który poprowadzi cykl spotkań.
Większości projektów nigdy nie zrealizowano, jak np. planów budynku parlamentu autorstwa Macieja Nowickiego. Inne, jak później zrealizowane pomysły tworzenia obszarów zieleni na cieszącym się złą sławą Powiślu, to efekt właśnie przemyśleń planistów z czasów okupacji.
Jarosław Trybuś zastrzega: - Nie staram się odpowiadać na pytanie, dlaczego te projekty nie zostały zrealizowane. Wiele z tych koncepcji, jak np. stworzenie miasta funkcjonalnego, podzielonego na strefy przemysłu, rozrywki i osiedla mieszkaniowe (projekt Jana Chmielewskiego), prawdopodobnie w ogóle mija się z celem, bo miasta nie da się zaprojektować, posługując się jedynie geometrią.
Po co więc w ogóle przedstawiać plany, które nie zostały zrealizowane? - Kiedy przeprowadziłem się do stolicy, uderzył mnie ten architektoniczny chaos: niedokończone osie widokowe, ulice, pomieszanie architektonicznych stylów. Te wszystkie widma niezrealizowanych inwestycji. Chciałem więc przywrócić pamięć o marzeniach architektów o swoim mieście i pozwolić lepiej zrozumieć współczesną Warszawę - mówi Trybuś. Paradoksalnie, niezrealizowane projekty wpisuje się we współczesny kontekst miasta, które przygotowuje się do Euro 2012. W czasie międzywojnia architekci przygotowywali się do Wystawy Światowej, której gospodarzem w 1944 roku miała być Warszawa. To wtedy planowano budowę osiedla Piłsudskiego na Mokotowie i Dworca Centralnego. Wojna zniweczyła te plany.
Cykl spotkań obejmie siedem ilustrowanych wykładów dotyczących projektów powstałych po 1939 roku, a wiec: konspiracyjnych wizji, utopii socrealizmu, nigdy nie powstałych gmachów rządowych i wieżowców, wielu placów i dworców. - Spotkania odbywają się w sali Jana NowakaJeziorań-skiego o godz. 18.30. To już drugi cykl poświęcony niezrealizowanym planom architektonicznym. Wykłady cieszyły się do tej pory dużym zainteresowaniem - mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.
Spotkania będą się odbywały do 20 lutego - dwa razy w miesiącu. Wstęp wolny.

Dziennnik Polska Europa Świat Warszawa (07-11-2007)
data publikacji 20 12 2007 powrót do Archiwum >
close