A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
06 12 2012 Koncert Fortepianowy utworów Stanisława Wisłockiego.

6 grudnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się wyjątkowy koncert. Utwory Stanisława Wisłockiego – kompozytora, który 6 XII 1944 roku zorganizował w Bukareszcie koncert, z którego dochód był przeznaczony na pomoc mieszkańcom zniszczonej Warszawy – wykonane przez pianistę Wojciecha Świętońskiego będą przeplatane poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Zbigniewa Herberta deklamowaną przez aktorkę Teatru Dramatycznego Martę Król oraz Ernesta Brylla.


6 grudnia 2012 to 68 rocznica koncertu, który odbył się w Bukareszcie - po upadku Powstania Warszawskiego Stanisław Wisłocki jako pierwszy artysta ruszył z pomocą rodzinom ofiar. 6 grudnia 1944 roku zorganizował i poprowadził specjalny koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Rumuńskiego, z którego cały dochód przeznaczono „na rzecz pogorzelców Warszawy” po Powstaniu Warszawskim. Był to pierwszy tego typu koncert. Plakat z tego koncertu oraz inne pamiątki znajdują się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Czwartek 6 grudnia 2012 o godz. 19:00, Sala pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp za zaproszeniami. Bezpłatne zaproszenia będą do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego od piątku, 30 XI od godz. 8.00.

 


Stanisław Wisłocki - kompozytor

Stanisław Wisłocki urodził się w Rzeszowie. W latach 1942-1945 pozostawał pod artystyczną opieką George'a Enescu w Bukareszcie. W Rumunii rozpoczął też swoją karierę artystyczną, występując jako pianista i dyrygent. Po powrocie do Polski w 1945 r. założył w Warszawie orkiestrę kameralną Towarzystwa Krzewienia Polskiej Muzyki Ludowej. Dwa lata później zorganizował Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej. Był dyrygentem Filharmonii Warszawskiej, dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Zmarł 31 maja 1998 r. w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wojciech Świętoński - pianista
Wojciech Świętoński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz prof. Jerzego Marchwińskiego. Wcześniej pobierał lekcje u profesorów z Konserwatorium Moskiewskiego. Uczestnik elitarnego ‘Kursu mistrzowskiego’ Maestro Ivo Pogorelicha. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie. Regularnie występuje w salach koncertowych Europy, z recitalami i z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował z wieloma zespołami (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), występując pod batutą m.in. Moniki Wolińskiej, Grzegorza Mielimąki, Tomasza Bugaja oraz Szymona Kawalla. Aktywnie koncertował podczas obchodów Roku Karola Szymanowskiego oraz Roku Fryderyka Chopina. Jego występy inaugurowały Paradę Schumanna oraz otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a wydanie płyty z jego udziałem wieńczyło obchody Roku Zbigniewa Herberta.

 

 

 

 

 


data publikacji 29 11 2012 powrót do Archiwum >
close