A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
23 02 2012 Kimono contra garnitur. Japonia z lat 60.

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Fotoplastikon Warszawski zapraszają na wystawę trójwymiarowych zdjęć Japonii z lat 60. ze zbiorów własnych Fotoplastikonu, która będzie prezentowana od 23 lutego, codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków w godz. 10.00-18.00, w Al. Jerozolimskich 51. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce.

Niezwykłe, stereoskopowe fotografie nieznanego autora przedstawiają Japonię z lat 60. jako państwo dwóch kultur, przenikających się wzajemnie na ulicach japońskich miast. Kultura Wschodu reprezentowana na fotografiach poprzez kimona, ryksze na ulicach i wielowiekowe świątynie, miesza się z kulturą Zachodu coraz bardziej dostrzegalną w krajobrazie japońskich miast, naznaczoną garniturem jako wyznacznikiem mody męskiej, nowymi środkami motoryzacji, czy nowoczesnymi domami towarowymi. Odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej wielkomiejskie metropolie, ruchliwe i pełne nowoczesnych budynków ulice Nagoi i Kioto składają się na obraz Japonii lat 60. – wschodzącej potęgi gospodarczej i finansowej świata. Poza zdjęciami dokumentującymi osiągnięcia odbudowy i modernizacji kraju, w skład wystawy wchodzą także fotografie przedstawiające zabytki kultury i architektury Japonii, m.in. monumentalne świątynie czy malownicze ogrody świątyni Heian. Na zdjęciach możemy zobaczyć także sceny z życia ówczesnych Japończyków: studentów oczekujących na przystanku autobusowym, czyścicieli butów przy pracy czy młodych Japończyków grających w baseball w Parku Cesarskim. Te i wiele innych obrazów zostały zamknięte na 47 stereoskopowych zdjęciach, do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.
 

  • Podczas otwarcia wystawy, dnia 23 lutego o godz. 19.00, słowo wstępne wygłosi Michiko Makino, Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce, przebywająca na placówce w Warszawie od 2008 roku. Historię Japonii przybliży nam dr hab. Ewa Pałasz-Rutkowska – profesor Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Japonistyki i Koreanistyki, Wydział Orientalistyczny); profesor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.  Komentarz do zdjęć wygłosi Pan Jacek Wan, japonista i specjalista od tematyki Dalekiego Wschodu. Na wernisażu będzie można posłuchać kilku utworów muzycznych, zagranych na tradycyjnym instrumencie japońskim koto, w wykonaniu  Katarzyny Karpowicz - studentki japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystrój Fotoplastikonu oraz dekorację japońską do wystawy przygotowała Pani Sylwia Grzybek z Velvethouse. Projektantka wnętrz oraz animatorka kultury japońskiej.

 Fotoplastikon Warszawski mieszczący się w Al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych w blisko 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. W każdą niedzielę prezentowana jest dawna Warszawa (wystawa stała) w godz. 10.00-18.00, natomiast od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00 prezentowana jest wystawa czasowa. W poniedziałki Fotoplastikon jest nieczynny.
 


data publikacji 20 02 2012 powrót do Archiwum >
close