A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
26 01 2012 Impresje z tatrzańskich szlaków w 3D.

Impresje z tatrzańskich szlaków to wystawa trójwymiarowych zdjęć Tatr, która będzie prezentowana w Fotoplastikonie Warszawskim od 26 stycznia. Zdjęcia zostały wykonane w typowej technice trójwymiarowej, jednak kilka zostało wykonanych w technice hiper-stereoskopii. Autorami fotografii są, inicjatorzy powstania Polskiego Klubu Stereoskopowego, Katarzyna i Borys Wasiukowie. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1992-2011 i prezentują widoki z górskich wędrówek po polskich i słowackich Tatrach.


Muzeum Powstania Warszawskiego poprzez swoją działalność stara się popularyzować technikę fotografowania trójwymiarowego, dlatego też podejmuje współpracę ze specjalistami w tym zakresie. Wystawa Impresje z tatrzańskich szlaków jest przykładem fascynacji fotografią stereoskopową. Katarzyna i Borys Wasiukowie od 1998 roku popularyzują zagadnienia stereoskopii w Internecie i prasie. Oboje są inicjatorami powstania Polskiego Klubu Stereoskopowego a Borys jest krajowym przedstawicielem ISU (International Stereoscopic Union) - jedynej ogólnoświatowej organizacji, zrzeszającej pasjonatów stereoskopii. Swoje trójwymiarowe zdjęcia i diaporamy prezentowali m.in. na spotkaniach klubowych a ostatnio - na światowym kongresie ISU w Holandii. Ze szczególną pasją popularyzują swobogląd – metodę oglądania zdjęć 3D bez przyrządów, wyłącznie przez odpowiedni trening oczu.

Prezentowane zdjęcia powstały w latach 1992-2011. Pochodzą z corocznych, rodzinnych wyjazdów w Tatry polskie i słowackie i są zapisem zachwytów i fascynacji pięknem krajobrazu i przyrody gór. Wystawa prezentuje wyższe, skaliste partie Tatr, ale również regle i doliny. Zdjęcia były robione również zimą i jak mówią autorzy zdjęć: „powstają wtedy niepowtarzalne okazje do zdjęć z powierzchni zamarzniętych stawów”, dzięki temu na zdjęciach można zobaczyć widoki ścian, jakich próżno by szukać na popularnych pocztówkach.


Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa. Wystawę można oglądać od wtorku do soboty w dniach 26 stycznia – 18 lutego. Al. Jerozolimskie 51 (oficyna). Bilety: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł, godz. 10.00-18.00.


data publikacji 23 01 2012 powrót do Archiwum >
close