A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
21 05 2007 Historia inna niż w podręczniku Potrzeba jest matką wynalazków. Prywatni organizatorzy turystyki oraz samorządy i podległe instytucje coraz częściej sięgają po niekonwencjonalne narzędzia, które mają przyciągnąć turystów..
Muzea inne niż wszystkie
Niekonwencjonalne, a tym samym godne szczególnej uwagi są dwa interaktywne muzea ilustrujące historię współczesną. Oba położone są z dala od głównych szlaków turystycznych, ale mimo to przyciągają nie tylko pasjonatów historii.

Pierwsze miejsce to wystawa Drugi do Wolności opowiadająca o historii walki z komunizmem. Drugim obiektem, który przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów, jest niezwykłe Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte trzy lata temu w 60. rocznicę jego wybuchu. Zgromadzone tu eksponaty, a zwłaszcza sposób, w jaki są prezentowane rekonstrukcje oraz zastosowanie techniki audiowizualne robią na zwiedzających (nawet na zwykle rozkojarzonych uczestnikach wycieczek szkolnych) wstrząsające wrażenie.

Muzeum by night
Ciekawym sposobem na skuszenie nie tylko turystów, ale również mieszkańców do odkrywania tajemnic i pamiątek historii są organizowane w ramach europejskiego projektu „noce muzeów”. Raz do roku w wielu miastach obiekty kulturalne oraz wiele punktów usługowych i gastronomicznych pozostaje otwarte do późnych godzin nocnych. Wstęp do muzeów jest bezpłatny, a komunikację między poszczególnymi punktami nocnego zwiedzania zapewniają specjalne autobusy.

Gazeta Wyborcza Dodatek (19-04-2007)
data publikacji 21 05 2007 powrót do Archiwum >
close