A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
16 07 2016 Gra miejska o kurierze z Warszawy: Janie Nowaku-Jeziorańskim

16 lipca 2016 roku (sobota) Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje grę miejską o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym kurierze oraz dyrektorze Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. Gra skierowana zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych towarzyszy promocji produkowanego przez Muzeum filmu „Kurier”, którego premiera planowana jest na 2018 rok. Rejestracja na grę > rusza 29.06, druga tura 11.07.


Muzeum Powstania Warszawskiego od lat propaguje wartości, którymi kierowali się Powstańcy Warszawscy, walcząc o wolną Polskę. Odwaga, odpowiedzialność, kreatywność, otwartość, empatia, koleżeństwo, życzliwość i lojalność to cechy, które są aktualne również i dzisiaj. 

 

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podkreśla: Z naszych doświadczeń wynika, że warto odwoływać się do historii ludzi, którzy dzięki dynamice i wybitnej inteligencji mogą być idolami współczesnego pokolenia. Stąd propozycja gry miejskiej nawiązującej do historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, człowieka, w którego historii z jednej strony łączy się wojskowa dyscyplina z młodzieńczą chęcią przeżycia przygody, a z drugiej – pracowitość i kreatywność podporządkowane wizji wolnej i silnej Polski. Właściwości te nie pozwoliły naszemu bohaterowi nawet na chwilę oddechu. Był to człowiek o wyjątkowych cechach charakteru, który odważnie przekazywał ideę niepodległej i silnej Polski najważniejszym ośrodkom decyzyjnym na świecie.

 

Jan Nowak-Jeziorański nie wyglądał na komandosa, jednak wielokrotnie wykazał się bohaterstwem i niezłomnością. Kreatywność, energiczność, pracowitość i utożsamienie własnego dobra z dobrem Polski to cechy, które pozwoliły mu z nieznanego doktoranta ekonomii z Poznania przeistoczyć się w kuriera-emisariusza Polski na Zachodzie. Misja ta określiła całe jego życie.


Po zakończeniu wojny – jako dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa – wspominał: Dziwnym zrządzeniem Opatrzności miałem kontynuować wojenne zadanie łącznika między światem zachodnim a Polską. Z tą różnicą, że w latach Podziemia była to łączność sekretna, ograniczona do wąskiego grona ludzi z kręgu władzy po obu stronach linii frontu, a obecnie zdobywałem możność bezpośredniego, choć jednostronnego kontaktu z milionami ludzi .

 

Jacek Taylor, wykonawca testamentu i przyjaciel legendarnego kuriera z Warszawy, opowiadał, że Jan Nowak-Jeziorański był sternikiem, nadawał kurs tej placówce, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku. To był jego zawód – zajmować się Polską. Po rezygnacji z funkcji dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Nowak-Jeziorański przeniósł się z Monachium do Stanów Zjednoczonych, gdzie był ambasadorem sprawy polskiej. Z jego doświadczenia i wiedzy korzystali kolejni amerykańscy prezydenci.

 

O grze
Gra miejska przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego będzie oparta na sytuacjach z życia bohatera, które wiążą się z jego misją jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny, a także po jej zakończeniu. Pierwsza tura rejestracji rusza 29.06 o godz. 19.00, II tura od 11.07, godz. 9.00. Zapisy pod adresem: www.rejestracja.1944.pl >


Niemiecki kolejarz, polski kurier, marynarz, brat, narzeczony, pracoholik, człowiek apodyktyczny, analityk polityczny, dziennikarz i dyrektor – to wiele twarzy jednej osoby. Jakie umiejętności i cechy wiązały się tymi życiowymi rolami i wcieleniami? Co jest kwestią szczęścia, a co odwagi? Jaką drogę musiał przebyć kurier, aby bezpiecznie przekazać informacje? Jak interpretował ówczesną sytuację Polski Stanisław Mikołajczyk, premier działający w Londynie, oraz gen. Kazimierz Sosnkowski, naczelny wódz sił zbrojnych? I wreszcie: czy Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć? To tylko niektóre z zagadnień nawiązujących do życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, na których gra została oparta.


Na trasie gry na uczestników czeka wiele fascynujących postaci, m.in. brytyjscy żołnierze, powstańcze łączniczki, konspiratorzy oraz świadkowie historii. Gracze będą mieli okazję redagować depeszę do Londynu z powstańczej Warszawy, porozmawiać ze świadkami historii, czy też odwiedzić kamienice z lat 30. Do udziału w grze zapraszamy wszystkie osoby od 15. roku życia, które chcą poczuć klimat wojennej Warszawy i przekonać się, jak wyglądało życie legendarnego kuriera z Warszawy.

 


data publikacji 29 06 2016 powrót do Archiwum >
close