A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
09 12 2010 Fotoplastykon w piosence.

Specjalnie z okazji otwarcia wystawy „Znajomi z trzeciego wymiaru” Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało nową wersję piosenki „Fotoplastykon” z muzyką Jerzego Wasowskiego do słów Jana Zalewskiego. Współczesną aranżację wykonuję Weronika Grozdew-Kołacińska z zespołem Des Orient.

Premierze piosenki towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Znajomi z trzeciego wymiaru”, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia osób związanych z Fotoplastikonem Warszawskim. Na stereoskopowych fotografiach autorstwa Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala zobaczymy m.in. obecnych i byłych właścicieli Fotoplastikonu (Tomasza Chudego i Danutę Szlajmer), czy osoby ze świata kultury i sztuki, którzy w swoich działaniach promują to miejsce (m.in. Jacek Dehnel, Maria Seweryn, Juliusz Machulski).

Piosenka „Fotoplastykon” powstała do IV programu Kabaretu Szpak – „Przez różowy monokl”.  Premiera w wykonaniu Hanny Skarżanki odbyła się 12 czerwca 1959 roku w kawiarni Hotelu Bristol, zaś premiera radiowa 31 grudnia 1959 roku. Niezwykła atmosfera Fotoplastikonu Warszawskiego, a także urok samej piosenki stał się impulsem do opracowania nowej wersji utworu. Mamy nadzieję, że stanie się on muzyczną wizytówką tego ciekawego miejsca.

W przyszłym roku planowana jest premiera teledysku piosenki „Fotoplastykon”, a także kolejna wersja utworu z udziałem Pablopavo z zespołu Vavamuffin.

Przeczytaj więcej o wystawie „Znajomi z trzeciego wymiaru” >

 

  • Weronika Grozdew - Kołacińska, wokalistka (znana m.in. z projektów muzycznych „Swoją drogą”, „Sarakina”, Village Kollektiv), a także doktor etnomuzykolog,  namówiła muzyków z zespołu DesOrient do nagrania piosenki Fotoplasykon w nowej odsłonie, która jednak nie przysłoni jej melodyjności i oryginalnego charakteru.

 

 

  • DesOrient - zespół grający muzykę z różnych stron świata, współpracujący na stałe z . Powstał w 1998 Michałem Lorencem korzystają z przebogatego instrumentarium ( grają m.in. na oryginalnych południowoamerykańskich i bałkańskich fletach, afrykańskich i arabskich bębnach, instrumentach strunowych z Turcji, Iranu, a także polskich cymbałach, skrzypcach, akordeonie, bandoneonie i kontrabasie) wspólnie z Weroniką Grozdew stworzyli utwór doskonale wpisujący się w klimat i atmosferę Fotoplasitkonu Warszawskiego. Utwór też wpisuje się w planowany charakter i kierunek działań edukacyjno-artystycznych zaplanowanych w nowych przestrzeniach Fotoplastikonu.

 

 

  • Fotoplastykon (2010) 3:13:


Muzyka: Jerzy Wasowski
Słowa: Jana Zalewskiego
Śpiew: Weronika Grozdew-Kołacińska
Zespół DesOrient:
Małgorzata Szarlik-Woźniak - skrzypce
Marta Maślanka - cymbały
Rafał Gańko - trąbka
Klaudiusz Baran - akordeon
Michał Woźniak - kontrabas
Bogdan Kupisiewicz - mandolina
Mariusz Puchłowski - flet
Robert Siwak - cajon
Aranżacja: Weronika Grozdew i DesOrient
Elektronika: Rafał Kołaciński
Realizacja, mix, mastering: Leszek Kamiński 
Nagrano w Studio S4 (Polskie Radio)
 


data publikacji 09 12 2010 powrót do Archiwum >
close