A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
08 05 2015 Fotografie z Powstania Warszawskiego - wystawa w Google Culture Institute.

Z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało jubileuszową wystawę w Google Cultural Institute. Archiwalne materiały z Powstania Warszawskiego zostaną udostępnione za pośrednictwem specjalnej platformy, dzięki czemu świat lepiej pozna historię Warszawy z sierpnia i września 1944 r. Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu, w ramach którego swoje internetowe ekspozycje zaprezentują placówki z całego świata.

 

Pierwsza wirtualna wystawa „Fotografie z Powstania Warszawskiego” > stworzona przez Muzeum, to kolekcja zdjęć obrazujących życie walczącego miasta, bohaterskich Powstańców i zrujnowanej Warszawy. Są to kadry uchwycone przez pięciu wyjątkowych fotografów - Prasowych Sprawozdawców Komendy Głównej Armii Krajowej, przeszkolonych konspiracyjnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Na wystawie można obejrzeć fotografie Sylwestra Brauna „Krisa”, ppor. Stanisława Bali „Gizy”, plut. Haliny Bala-Rueger „Małgorzata”, ppor. Eugeniusza Lokajskiego „Broka” i por. Wiesława Chrzanowskiego „Wiesława”. Galerię zdjęć uzupełniają fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction, zmontowanego w całości z oryginalnych kronik powstańczych.

 

 

Muzeum po raz pierwszy wykorzystuje narzędzie, które pozwoli rozpowszechnić wiedzę na temat Powstania Warszawskiego. Dzięki czemu polski głos w dyskusji na temat II wojny światowej będzie lepiej słyszalny na świecie. Wystawa skierowana jest do młodych ludzi, dla których Internet jest nie tylko podstawowym narzędziem komunikacji, ale również najważniejszym źródłem wiedzy - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

Wirtualna galeria w Google Culture Institute jest kolejnym, po filmie „Warsaw Uprising”, wystawie „Powstanie Warszawskie 1944” w Berlinie i stronie www.warsawrising.eu > międzynarodowym projektem realizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ostatnim czasie.

 

Zobacz pozostałe wystawy ze zbioru „II wojna światowa” z Google Culture Institute >

 

Dodatkowe informacje:
Google Cultural Institute dostarcza technologie, które pomagają społecznościom przynieść skarby ich kultur, archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały online. Celem tej globalnej platformy jest zwiększenie zakresu i ilości materiału ze świata kultury, który wszyscy mogą wirtualnie odkrywać, co w konsekwencji prowadzi do demokratyzacji dostępu do kultury oraz zachowują ją dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute zrzesza już ponad 700 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6 milionów obiektów muzealnych. Na Google Cultural Institute można oglądać wystawy 14 partnerów z Polski.

 


data publikacji 08 05 2015 powrót do Archiwum >
close